Petice za okamžité a bezpodmínečné propuštění Ahmeda Mansúra

Crown Prince of Abu Dhabi
Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan
Crown Prince Court
King Abdullah Bin Abdulaziz Al Saud Street, P.O. Box 124
Abu Dhabi
United Arab Emirates


Vaše Excelence,

podle informací, které Amnesty International nedávno obdržela, se psychický i fyzický stav obránce lidských práv a vězně svědomí Ahmeda Mansúra zhoršil natolik, že už nemůže sám chodit. Poté, co ho vězeňská stráž zbila, zahájil 7. září 2019 hladovku na protest proti podmínkám, jaké ve vězení má. Během prvního týdne hladovky ho vězeňská stráž donutila jíst, ale od 14. září 2019 nejméně do poloviny ledna 2020 držel nepřetržitě hladovku. Přijímal pouze tekutiny.

Ahmed je od svého zatčení 20. března 2017 držen v samovazbě. Standardní minimální pravidla OSN pro zacházení s vězni (tzv. pravidla Nelsona Mandely) zakazují uplatnění dlouhotrvající samovazby (na dobu delší než patnáct dní) jako trestu, který vyústí v týrání a jiné nelidské nebo ponižující zacházení.

Dne 1. ledna 2020 oficiální státní zpravodajský portál Emirates News Agency uvedl, že Ministerstvo zahraničních věcí a mezinárodní spolupráce popřelo výroky nevládních organizací o případu Ahmeda Mansúra a prohlásilo je za „nepodložené“, konkrétně výrok, že jeho soud a následné odsouzení byly nespravedlivé. Amnesty International věří, že soud Ahmeda Mansúra byl nespravedlivý a že byl obviněn a odsouzen pouze za poklidné uplatňování svých práv na svobodu projevu a sdružování, a to i prostřednictvím své práce v oblasti lidských práv.

Žádám Vás, abyste zrušil odsouzení Ahmeda Mansúra a okamžitě a bezpodmínečně ho propustil. Dále Vás vyzývám, abyste až do jeho propuštění zařídil, že bude držen v podmínkách, které jsou v souladu s mezinárodními standardy, že nebude vystaven mučení ani jinému špatnému zacházení a že bude mít okamžitý a pravidelný přístup ke své rodině a k potřebné zdravotní péči. Dále vyzývám úřady Spojených arabských emirátů, aby nezávislým mezinárodním pozorovatelům udělily přístup k Ahmedu Mansúrovi ve vězení.

S pozdravem


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít