Petice za okamžité a bezpodmínečné propuštění Abdulrahmána al-Sadhana

His Majesty King
Salman bin Abdul Aziz Al Saud
Office of His Majesty the King
Royal Court, Riyadh
Kingdom of Saudi Arabi


Vaše Veličenstvo, králi Salmáne bin Abd al-Azízi Al Saúde,

dne 12. března 2018 státní bezpečnostní složky zatkly saúdského občana Abdulrahmána al-Sadhana v jeho práci v saúdskoarabské pobočce Červeného půlměsíce v Rijádu. K události došlo bez patřičného soudního příkazu, Abdulrahmánu al-Sadhanovi byl zabaven telefon a on sám byl odvezen na neznámé místo. Dne 12. února 2020, téměř po dvou letech bez jediného kontaktu, bylo Abdulrahmánu al-Sadhanovi poprvé umožněno spojit se s rodinou a během telefonátu sdělil, že je ve vězení al-Ha’ir, asi 40 km jižně od Rijádu.

Dne 3. března se Abdulrahmán al-Sadhan zúčastnil svého prvního jednání u Specializovaného trestního soudu (SCC), které probíhalo utajeně a bez přítomnosti právníka i al-Sadhanova otce, jenž se na synově obhajobě podílí. Al-Sadhan byl obžalován na základě série satirických tweetů z účtu, z jehož vlastnictví byl obviněn, ale jeho „přiznání“ bylo dosaženo pod nátlakem. Dne 5. dubna, po sérii slyšení odsoudil Specializovaný trestní soud Abdulrahmána al-Sadhana k dvaceti letům vězení a k následnému dvacetiletému zákazu vycestovat ze země. Rozsudek byl vynesen na neveřejném jednání a bez přítomnosti právníka i al-Sadhanova otce. Abdulrahmán al-Sadhan se proti rozsudku hodlá odvolat.

Naléhavě Vás žádám, aby byl Abdulrahmán al-Sadhan okamžitě a bezpodmínečně propuštěn, neboť byl odsouzen k dlouhému trestu odnětí svobody na základě obvinění souvisejících výhradně s pokojným uplatňováním svého práva na svobodu projevu. Kromě toho na Vás apeluji, abyste nařídil nezávislé a efektivní vyšetřování v souvislosti s al-Sadhanovým dvouletým nuceným zmizením a s jeho prohlášením před soudem, že byl mučen a vystaven špatnému zacházení. Vyzývám Vás, abyste zajistil, že osoby podezřelé z odpovědnosti budou pohnány k odpovědnosti ve spravedlivém soudním řízení.

S úctou


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít