Petice za okamžité a bezpodmínečné propuštění všech 11 aktivistek

His Majesty King
Salman bin Abdul Aziz Al Saud
Office of His Majesty the King
Royal Court, Riyadh
Kingdom of Saudi Arabia


Vaše veličenstvo,

Loujain al-Hathloul, Iman al-Nafjan, Aziza al-Yousef, Amal al-Harbi, Dr. Ruqayyah al-Mharib, Nouf Abdulaziz, Maya’a al-Zahrani, Shadan al-Anezi, Dr. Abir Namankni, Dr. Hatoon al-Fassi a další ženy patří ke skupině saúdskoarabských aktivistek, které byly během vlny zatýkání v květnu 2018 umístěny do vyšetřovací vazby. Mnohé z těchto žen byly zadrženy kvůli snaze o zrušení letitého zákazu získat řidičský průkaz a kvůli snaze o zrušení systému opatrovníků. 13. března 2019 bylo několik aktivistek obžalováno z kontaktů s mezinárodními organizacemi, včetně Amnesty International, novináři a dalšími aktivistkami nebo aktivisty.

Tyto ženy byly drženy ve vazbě do 13. března bez jakéhokoli obvinění. Během prvních tří měsíců jim nebyl umožněn kontakt s rodinami a obhájci. Některé z nich byly vystaveny sexuálnímu násilí a jiným formám mučení a špatného zacházení.

Žádám Vás o zastavení trestního stíhání všech 11 aktivistek a jejich okamžité a bezpodmínečné propuštění na svobodu, neboť se jedná o vězeňkyně svědomí zadržované pouze za poklidné úsilí prosazovat právo na svobodu projevu, shromažďování a sdružování. Dále Vás žádám o umožnění kontaktu zadržovaných žen s jejich obhájci a nezávislé prošetření tvrzení týkajících se mučení a jiných forem špatného zacházení, včetně sexuálního zneužívání.

S pozdravem


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít