Petice za okamžité zrušení odsouzení Abdulláha ad-Derázího a Džalála Labbáda

King
Salman bin Abdul Aziz Al Saud
Office of His Majesty the King
Royal Court
Riyadh
Kingdom of Saudi Arabia


Vaše Veličenstvo,

vyjadřuji své znepokojení nad tím, že dvěma mladým mužům, Abdulláhovi ad-Derázímu a Džalálu Labbádovi, bezprostředně hrozí poprava a budou odsouzeni k smrti, pokud schválíte jejich rozsudky smrti. Oběma mladým mužům nebylo v době spáchání jejich údajných trestných činů ještě 18 let.

Amnesty International se nedávno dozvěděla, že saúdskoarabský Nejvyšší soud tajně potvrdil rozsudky smrti pro Abdulláha ad-Derázího a Džalála Labbáda poté, co je Specializovaný trestní soud (SCC) na základě obvinění z terorismu odsoudil za účast na protestech proti zacházení vlády s šíitskou menšinou v zemi. Oba muži byli odsouzeni v hrubě nespravedlivých procesech, které postrádaly procesní záruky. Během vyšetřovací vazby neměli přístup k právnímu zastoupení a soudu sdělili, že byli mučeni, aby se „přiznali“. Soud jejich tvrzení o mučení a jiném špatném zacházení neprověřil.

Odsouzením obou mužů k trestu smrti saúdské úřady nedodržely vlastní slib, že ukončí používání trestu smrti za trestné činy spáchané osobami mladšími osmnácti let.

Naléhavě Vás žádám, abyste neschválil rozsudky smrti nad Abdulláhem ad-Derázím a Džalálem Labbádem a vyzval příslušné orgány k zrušení jejich odsouzení a nařízení spravedlivého obnovení procesu bez použití trestu smrti. Dále Vás vyzývám, abyste nařídil rychlé, nestranné, nezávislé a účinné vyšetřování tvrzení obžalovaných o mučení a špatném zacházení, které bylo zaznamenáno v soudních dokumentech, jež Amnesty International přezkoumala, včetně surového bití, sexuálního násilí a mučení elektrickým proudem. Saúdská Arábie musí okamžitě zavést oficiální moratorium na popravy s cílem zrušit trest smrti v Saúdské Arábii.

S pozdravem,


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít