Petice za dočasné pozastavení prodeje, vývozu a používání sledovacích technologií

Premiér
Andrej Babiš
Úřad vlády České republiky
nábřeží Edvarda Beneše 4
Praha 1 - Malá Strana, 118 01


Vážený pane premiére,

vlády několika zemí zneužily software izraelské společnosti NSO Group Technologies nazvaný Pegasus ke sledování opozičních novinářů a politiků, aktivistů a obránců lidských práv.

Podle neziskové organizace Forbidden Stories se sídlem v Paříži, za technické podpory Amnesty International, která pro hledání sledovacího spywaru v mobilech použila nejmodernější forenzní testy, byli pomocí spywaru s názvem Pegasus sledováni nezávislí novináři, obránci lidských práv, aktivisté nebo opoziční politici nejméně v deseti zemích: Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech, Ázerbájdžánu, Maroku, Indii, Kazachstánu, Bahrajnu, Rwandě, Mexiku či Maďarsku.

Na základě vyšetřování bylo prozatím identifikováno více než 180 novinářů z 20 zemí, kteří byli vybráni jako cíle sledování spywarem Pegasus od NSO v období od roku 2016 do června 2021.

Digitální útoky na obránce lidských práv, novináře a občanskou společnost jsou v posledních letech na vzestupu. Jejich elektronická zařízení jsou hackována, mohou být špehováni, umlčováni a zastrašováni.

V některých zemích je nebezpečné mluvit o lidských právech nebo přinášet pravdivé či vůči vládě kritické informace. Vlády kvůli tomu často zastrašují, obtěžují a zatýkají své obyvatele – a stále více se při tom spoléhají právě na digitální sledování. Vlády po celém světě nakupují nebo umožňují prodej sofistikovaných sledovacích technologií, které se mohou nabourat do elektronických zařízení kohokoli a sledovat jeho aktivity.

Vlády a společnosti tvrdí, že tyto sledovací technologie jsou používány pouze k cílenému sledování „zločinců a teroristů“. Ve skutečnosti se však obránci lidských práv po celém světě – včetně zaměstnance Amnesty International – stali terčem nezákonného sledování pomocí špionážního softwaru.

S ohledem na výše uvedené Vás žádám o:

Podpoření výzvy k dočasnému pozastavení prodeje, vývozu a používání sledovacích technologií do zemí, kde existuje zvýšené riziko, že budou sledovací technologie zneužity k nezákonnému napadání obránců lidských práv, novinářů a občanské společnosti.

Děkuji, že tomu tématu věnujete pozornost.

S úctou


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít