Petice za okamžité a bezpodmínečné propuštění členů rodiny Rebiji Kadírové

President of the People’s Republic of China
Xi Jinping
Zhongnanhai, Xichangan’jie
Xichengqu, Beijing Shi 100017
People’s Republic of China


Vážený pane prezidente Xi,

velmi mě znepokojuje případ třiceti příbuzných ujgurské obránkyně lidských práv a bývalé vězenkyně svědomí Rebiji Kadírové, kteří jsou od roku 2017 pravděpodobně drženi v převýchovném táboře v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang.

Syn Kadírové, Ablikim Abdiriyim, je pravděpodobně jedním ze zadržených. Jedná se o bývalého vězně svědomí, který dříve strávil 12 let ve vězení, kde byl opakovaně mučen. Věří se, že jeho odsouzení byla odplata za lidskoprávní činnost jeho matky. Zadrženi byli i další příbuzní – Kahar Abdiriyim, nejstarší syn Kadírové, Ayugul, Kaharova žena, Aydidar, Kaharova dcera, Zulpikar, Kaharův syn, Dildar, Kaharova dcera, Alim Abdiryin, Kadírové nejmladší syn, Xelchen, sestra Kadírové, Atikem, a její nevlastní syn Imam, Xelchenové syn, Ahmetjan, Kadírové bratr, Gheni, Kadírové bratr.

Dřívější členka čínské lidové politické konzultativní konference, Rebija Kadírová, byla zadržena v roce 1999 a odsouzena k osmi letům vězení za '„krádež státního tajemství'“. Rebija Kadírová je nejznámější ujgurskou obránkyní lidských práv a je prezidentkou exilové Ujgurské světové asociace.

Předpokládá se, že všichni členové rodiny jsou momentálně vězněni v jednom z mnoha zadržovacích táborů, jejichž počet v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang od roku 2017 významně vzrostl.

Jsou známé jako „centra proti extrémistům“, „centra politických studií“ či jako „centra převýchovy edukací“. Tato centra zadržují Ujgury a příslušníky dalších menšin na dobu neurčitou. Zadržení jsou zde nuceni studovat čínské právo a zákony. Mnoho z nich je sledováno kvůli tomu, že se modlili, vlastní náboženské knihy, cestovali nebo studovali v zahraničí, případně mají v zahraničí příbuzné.

Proto požadujeme:

– Okamžité a bezpodmínečné propuštění členů rodiny Rebiji Kadírové, pokud zde není dostatečný důkaz o tom, že spáchali mezinárodně uznávaný trestný čin a je jim zaručen spravedlivý soud s mezinárodními standardy.

– Zajištění, že členové rodiny Rebiji Kadírové mají pravidelný, neomezený přístup k rodině a právníkům dle svého výběru a nejsou vystaveni mučení nebo jinému špatnému zacházení.

S pozdravem


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít