Urgentní
akce

© Greenpeace/Aslund

Aktivistům Greenpeace hrozí 7 let vězení za výtržnictví. Podpořte je!

  Případ

Aktivisté Greenpeace byli zadrženi při pokojných protestech proti těžbě ropy v Arktidě. Všech 30 členů posádky nakonec skončilo v ruské vazbě. Jsou obviněni z pirátství. Za to jim v Rusku hrozí až 15 let vězení. Amnesty International považuje nařčení z pirátství za absurdní a požaduje jeho zrušení.

Aktivisté hnutí Greenpeace z různých zemí světa 18. září 2013 protestovali proti těžbě ropy. Když se v arktických vodách přiblížili k těžební plošině Prirazlomnaja, byli dva z aktivistů zadrženi ruskou pobřežní hlídkou. O den později pobřežní hlídka obsadila i loď aktivistů Artic Sunrise, která se v té době nacházela v mezinárodních vodách, a pozatýkala zbytek posádky. 26. září proběhlo v Murmansku předběžné soudní slyšení. Ruské úřady při něm obvinili z pirátství všech třicet členů posádky, včetně dvou nezávislých novinářů. V Rusku hrozí za pirátství trest v rozmezí od 10 do 15 let vězení.

Znění dopisu, který budeme spolu s podpisy adresovat velvyslanci Ruské federace v ČR Sergeji Borisoviči Kiselevovi:

Vaše Excelence,

dovolte mi, abych se na Vás obrátil/a jménem Amnesty International Česká republika v souvislosti s obviněním 30 členů posádky Artic Sunrise z pirátství. Aktivisté hnutí Greenpeace 18. září 2013 protestovali proti těžbě ropy. Když se v arktických vodách přiblížili k těžební plošině Prirazlomnaja, byli dva z aktivistů zadrženi ruskou pobřežní hlídkou. O den později ruská pobřežní hlídka obsadila i loď aktivistů Artic Sunrise, která se v té době nacházela v mezinárodních vodách a pozatýkala zbytek posádky. 26. září 2013 proběhlo v Murmansku předběžné soudní slyšení, při kterém bylo všech 30 členů posádky včetně dvou nezávislých novinářů obviněno z pirátství.

Amnesty International považuje nařčení z pirátství za naprosto nepřiměřené a vyzývá proto ruské úřady k okamžitému zrušení obvinění z pirátství pro všech 30 zadržených členů posádky lodi Artic Sunrise a zajištění spravedlivého soudního procesu pro všechny obviněné.

Vaše excelence, jsme přesvědčeni, že uplatnění práva na pokojné vyjádření názoru je nezadatelným právem každého jedince a musí být respektováno.

S pozdravem