Urgentní
akce

© Private

Sedmnáctiletému Angolanovi hrozí až tři roky vězení za vyjádření nesouhlasu s prezidentem

  Případ

Nito Alves je sedmnáctiletý mladík z Angoly, vězněný za to, že nenásilně vyjádřil nesouhlas s politikou angolského prezidenta. Amnesty International považuje Nita Alvese za vězně svědomí, zadrženého pouze proto, že využil práva na svobodu projevu.

Nita Alvese zatkla policie 12. září 2013 v Luandě, hlavním městě Angoly, poté, co nechal na trička vytisknout slogany namířené proti současnému angolskému prezidentovi. Trička Alves připravil pro účastníky demonstrace, kterou svolala do metropole na 19. září skupina mladých lidí hlásících se k Angolskému revolučnímu hnutí (Movimento Revolucionário Angolano). Slogany hlásaly „Pryč s odporným diktátorem“ a „Když je válka nutná a urgentní“ – s odkazem na název knihy vydané v roce 2011, která apelovala na mladé Angolany, aby se více zapojovali do veřejného života.

Nito Alves byl zadržen bez soudního příkazu. Odvezli ho do prázdného domu uprostřed pole a tam vyslýchali. Později ho převezli na policejní stanici ve městě Viana a další den na Ředitelství vyšetřování trestné činnosti v Luandě, kde byl tři týdny v izolaci. Hovořit v soukromí s právníkem a rodinou mu povolili až 6. října. Poté ho převezli do hlavní věznice v Luandě, kde sdílí celu s devíti dospělými, což je v rozporu jak s angolským, tak s mezinárodním právem.

Nita Alvese můžou ve vězení jednou týdně navštívit příbuzní. Podmínky tam jsou ale špatné, hygiena je nedostatečná a pitnou vodu stejně jako jídlo musí Alvesovi nosit rodina. Za těchto stresujících a těžkých podmínek si mladík stěžuje na časté zvracení, průjem, těžké bolesti hlavy a záchvaty malárie. Přesto ale nedostal žádnou lékařskou péči.

Úřady taky ještě oficiálně nevznesly žádná obvinění. Původně Alvese nařkly z pomluvy hlavy státu a později mu obvinění zmírnily na urážku prezidenta. Ta je v Angole trestána na základě článku 25 zákona z roku 2010 o zločinech spáchaných proti státu. Alvesův případ je zatím prvním, kdy byl článek 25 použit a sedmnáctiletému mladíkovi tak hrozí až tři roky vězení.

  Aktuality

  Článek publikován 19.2.2016

Angolský aktivista odsouzen v neférovém soudním řízení

Aktivista za lidská práva a bojovník za demokracii, Manuel Chivonde Nito Alves, byl obviněn z pohrdání soudem a podroben souhrnnému soudu. Byl odsouzen na šest měsíců odnětí svobody a pokutě. Své tresty nyní vykonává ve vězení Viana.

  Článek publikován 2.9.2014

Začal soudní proces s Nito Alvesem