Urgentní
akce

© SANCAQ Production/Bayram Mammadov/AI

Giyas a Bayram: Uvězněni za grafitti

  Případ

Giyas Ibrahimov a Bayram Mammadov jsou studenti a mladí aktivisté z Ázerbájdžánu. Oba jsou od 10. května 2016 ve vazbě, kdy byli falešně obviněni z držení drog poté, co uspořádali veřejný politický protest. V předvečer narozenin bývalého prezidenta Ázerbájdžánu namalovali na jeho sochu protestní zprávy. Na druhý den ráno, 10. května 2016, byli zatčeni a uvězněni za údajné přechovávání drog. Oba mladí muži byli bitím donuceni, aby se přiznali k přechovávání heroinu. 25. října byl Giyas odsouzen na 10 let vězení. Stejný osud postihl Bayrama a 7.prosince byl také odsouzen na 10 let.

Bayram a Giyas oba studují. Giyas žurnalistiku a Bayram angličtinu na Slovanské univerzitě v Baku. Giyas a Bayram si dovolili veřejně kritizovat vládu. V předvečer narozenin bývalého prezidenta Ázerbájdžánu, Hejdara Alijeva - otce současného prezidenta - nasprejovali na jeho sochu protestní zprávy. Graffiti obsahovala neslušné politické poselství a pozdrav „Šťastný den otroků“, který odkazoval na slogan „Šťastný den květů“, který se slaví 10. května, v den narozenin bývalého prezidenta. V ázerbájdžánštině jsou slova „květ“ (gül) a „otrok“ (qul) velmi podobné. Mladíci nahráli fotku z celé akce 9. května na Facebook.

Hned druhý den ráno, 10. května 2016, byli zatčeni a uvězněni za údajné přechovávání drog. Bili je, aby se přiznali k přechovávání heroinu. Když odmítli podepsat doznání a veřejnou omluvu za to, co údajně udělali, mučili je. Oba byli několikrát brutálně zbiti a nuceni falešně vypovídat. Bayram později napsal z vězení: „Sundali mi kalhoty a vyhrožovali mi, že mě znásilní obuškem. Musel jsem se ´přiznat´ a podepsat smyšlené doznáni.“ Bayram a Giyas prohlásili, že policie na ně heroin nastražila. Fakt, že byli zatčeni krátce poté, co pomalovali sochu a byli vyslýcháni jenom kvůli graffiti, odhaluje podstatu obvinění. Jde o úplný nesmysl. Oba ale odsoudili na 10 let vězení. A to všechno kvůli graffiti protestu. Amnesty International je považuje za vězně svědomí, trestané jen za pokojné vyjadřování svého názoru a uplatňování práva na svobodu projevu.

  Aktuality

  Článek publikován 7.5.2019

Aktivista Bayram Mammadov byl po měsíci propuštěn z vězení

Ázerbájdžánský aktivista Bayram Mammadov byl 29. dubna propuštěn z vazby, kde strávil 30 dní za údajný odpor vůči policejním příkazům.

  Článek publikován 4.4.2019

Aktivista Bayram Mammadov byl na základě smyšlených obvinění znovu zatčen

Ázerbájdžánský aktivista Bayram Mammadov byl zadržen 30. března a odsouzen k 30 dnům správní vazby za odpor vůči policejním příkazům. Amnesty International věří, že obvinění jsou vykonstruovaná.

Pozadí

Během výslechů se policie Bayrama Mammadova a Giyase Ibrahimova ptala na graffiti, ne na drogy. Policejní úředníci opakovaně požadovali veřejnou omluvu aktivistů za urážky Hejdara Alijeva. Když odmítli, čekalo je bití. Policisté také přinutili aktivisty k čištění toalet policejní stanice. Aby je ještě víc ponížili, filmovali je u toho. Jejich obhájce Amnesty International sdělil, že během schůzky s mladíky 12. května osobně viděl modřiny po bití. Aktivisté nebyli vyšetřeni nezávislým lékařem a nebylo jim umožněno kontaktovat svoje rodiny. Na toto špatné zacházení podal obhájce stížnost Generálnímu prokurátorovi Ázerbájdžánu.

Obhájce dále Amnesty International řekl, že lidé, kteří svědčili o nalezených drogách, nelze považovat za nezávislé a důvěryhodné, protože pracují pro ázerbájdžánskou policii. Obdobné praktiky falšování důkazů v Ázerbájdžánu Amnesty International zaznamenala už v dřívějších případech týkajících se aktivistů a obhájců lidských práv.

Amnesty International se dlouhodobě zaměřuje na selhávání ázerbájdžánských úřadů v oblasti dodržování mezinárodních závazků týkajících se ochrany práv na svobodu projevu, sdružování a pokojného shromažďování. Lidé vyjadřující nesouhlas jsou často vystaveni falešným obviněním z trestného činu, fyzickým útokům, obtěžování, vydírání a jiným represím ze strany úřadů a jim blízkých skupin. Úředníci orgánů činných v trestním řízení vůči zadrženým občanským aktivistům často a beztrestně používají mučení a jiné špatné zacházení.

V březnu 2016 Ázerbájdžán propustil osm politických vězňů, včetně prominentního právníka a obhájce lidských práv Intigama Alijeva, občanskoprávního aktivistu Rasula Jafarova a vedoucího oblastní dozorčí volební rady Anara Mammadliho. Řada dalších politických vězňů však za mřížemi stále zůstává a pokračující represe boj za lidská práva prakticky znemožňují. Přední nevládní organizace působící v oblastech sledování dodržování lidských práv, korupce či monitorování průběhu voleb jsou vystaveny trestnímu stíhání, jejich účty zamrazeny, případně je zrušena jejich registrace.

Nezávislé monitorování dodržování lidských práv v Ázerbájdžánu je stále obtížnější. V roce 2015 byl několika občanskoprávním organizacím a zástupcům sdělovacích prostředků odepřen vstup do Ázerbájdžánu. Delegaci Amnesty International byl odepřen vstup do Ázerbájdžánu 7. října 2015 a násilně ji deportovali z mezinárodního letiště v Baku.