Urgentní
akce

© Amnesty International

Uznávaný ázerbájdžánský politik a ekonom nespravedlivě ve vězení. Podepište petici za jeho propuštění.

  Případ

Gubad Ibadoghlu, uznávaný ekonom, politik a občanský aktivista, byl zadržen na základě vykonstruovaného obvinění z výroby a padělání peněz. Hrozí mu až dvanáct let vězení. Jeho zatčení je zjevnou odplatou za kritiku ázerbájdžánské vlády a jeho politické a občanské aktivity. Ve vězení se mu nedostává řádné lékařské péče. Nikdo by neměl být uvězněn za pokojné uplatňování svobody slova. Podpořte Ibadoghlua podpisem petice.

Gubad Ibadoghlu je známý ázerbájdžánský ekonom a politik. Je předsedou ázerbájdžánského Hnutí za demokracii a prosperitu, založeného v roce 2014 se sociálnědemokratickou platformou, kterou ázerbájdžánské úřady svévolně odmítly zaregistrovat jako politickou stranu. Působil jako vedoucí hostující vědecký pracovník na London School of Economics and Political Science a vedl nevládní organizaci Economic Research Center (Centrum pro ekonomický výzkum), která prováděla výzkum v oblasti řízení veřejných financí, řádné správy věcí veřejných a rozpočtové transparentnosti. Ázerbájdžánské úřady v roce 2014 Centrum pro ekonomický výzkum násilně uzavřely a zmrazily bankovní účty organizace v rámci rozsáhlých restrikcí vůči ázerbájdžánské občanské společnosti. Gubad Ibadoghlu odešel v roce 2017 do politického exilu, ale v roce 2023 se do Ázerbájdžánu vrátil.

Dne 23. července zadrželi policisté Gubada Ibadoghlua a jeho manželku Iradu Bayramova, když jeli na setkání s mladými aktivisty z ázerbájdžánského Hnutí za demokracii a prosperitu do města Sumgayit, které je vzdálené asi 40 kilometrů od Baku. Čtyři neoznačená auta obklíčila jejich vozidlo kolem jedné hodiny odpoledne a donutila je zastavit tím, že do něj zepředu a zezadu vrazila. Podle jejich dcery Zhaly Bayramova dvacet policistů v civilu „donutilo dvojici vystoupit z auta a fyzicky je napadlo, poté je donutili nastoupit každého do jiného auta a odvezli je na oddělení pro boj s organizovaným zločinem ministerstva vnitra v Baku“. Po svém propuštění kolem sedmé hodiny večer měla Irada Bayramova četné podlitiny na rukou, nohou a zádech. Gubad Ibadoghlu podal stížnost na špatné zacházení s nimi.

Podle oficiálního prohlášení ázerbájdžánského ministerstva vnitra z 23. července 2023 bylo zatčení několika osob, včetně Gubada Ibadoghlua, součástí operace proti podporovatelům Fethullaha Gülena, tureckého exilového duchovního, kterého chtějí turecké úřady spolu s jeho stoupenci stíhat na základě obvinění z terorismu. Policie údajně v kanceláři Centra pro ekonomický výzkum zabavila mimo jiné 40 000 dolarů v hotovosti. Provedli také razii v domě Gubada Ibadoghlua a Irady Bayramova a zadrželi Ibadoghluova bratra Gabida Bajmalova. Soud v Baku 2. srpna zamítl Ibadoghluovu stížnost na nezákonnou domovní prohlídku.

Rodina Gubada Ibadoghlua uvedla, že je držen v malé cele s dalšími pěti muži, odkázán na vodu z kohoutku, která není vhodná k pití, a na vězeňskou stravu, jež nezohledňuje jeho cukrovku a další zdravotní potíže. Ibadoghlu trpí cukrovkou 2. typu, onemocněním ledvin, žaludečními vředy, silnými bolestmi zad a dalšími zdravotními problémy. Ve vězení se navíc jeho zdravotní stav rychle zhoršuje, k čemuž přispívá i nepravidelné podávání léků.

Pozadí

Gubad Ibadoghlu je autorem řady vědeckých publikací a článků kritizujících Ázerbájdžán a jeho mezinárodní partnery, včetně EU, která nevěnuje náležitou pozornost porušování lidských práv v Ázerbájdžánu a je na něm závislá v oblasti dodávek plynu.