Urgentní
akce

© Amnesty

Stovky obyvatel Badia East zůstaly bez střechy nad hlavou. Podpořte je!

  Případ

Násilná vystěhování   Nigérie publikován 2.12.2013

Badia East je slum v nigerijském státě Lagos na jihovýchodě země. Žije v něm víc než 100 tisíc lidí. 23. února 2013 zůstaly stovky obyvatel Badia East bez střechy nad hlavou poté, co úřady nařídily demolici 266 domů. Jejich obyvatele přitom na tento záměr předem neupozornily a ani ho s nimi neprojednaly. Stovky obyvatel tak po nuceném vystěhování neměly kam jít, nedostaly totiž žádné náhradní bydlení ani kompenzaci za ztrátu majetku. Amnesty International považuje nucené vystěhování obyvatel Badia East za hrubé porušení jejich základních práv.

Očití svědkové vypověděli, že obyvatelé Badia East neměli při vystěhování čas ani si sbalit osobní věci. Tři neozbrojení mladí muži byli v průběhu demolice zatčeni několik dalších lidí, kteří se tomu snažili zabránit, zbili policisté.

Dva dny poté, 25. února, protestovaly stovky lidí z Badia East před sídlem vlády. Měsíc po události přijeli na místo znovu policisté a snažili se vykázat nuceně vystěhované obyvatele, kteří na místě osady žili v provizorních přístřešcích dál. Ty, kteří neuposlechli, vyhnali a jejich obydlí rozbili. Pět lidí skončilo za mřížemi za to, že se snažili vybudovat novou vodní nádrž. Tu starou zničily buldozery. Všichni byli propuštěni na kauci ve chvíli, kdy se do případu vložila nigerijská nezisková organizace Centrum pro akci za sociální a ekonomická práva (SERAC), se kterou Amnesty International spolupracuje. Vláda státu Lagos prohlásila, že demolice byla jednou ze tří fází plánu na zbourání celé oblasti Badia East. Pokud to vláda opravdu uskuteční, tisíce dalších lidí zůstanou bez domova.

  Aktuality

  Článek publikován 31.12.2018

Další násilné vystěhování komunity Badia-East!

V prosinci 2018 došlo k dalšímu násilnému vystěhování části komunity Badia-East ve státě Lagos, kterou provedli ozbrojení příslušníci nigerijských policejních sil.

Pozadí

Lagos je hlavním městem stejnojmenného státu na jihozápadě Nigérie. Žije tady přes 10 milionů lidí. Badia East je slum na předměstí, o který se vede dlouhodobý spor u Lagoského státního nejvyššího soudu mezi kmenem Ojora a místními obyvateli, z nichž některé právně zastupuje nezisková organizace SERAC.

Lagoská vláda už podobným způsobem zasáhla na jiných místech - v červnu 2012 tak například zbourala slum Makoko, také bez předchozího upozornění nebo konzultací s obyvateli. Ti ani tady nedostali náhradu za způsobené škody nebo náhradní bydlení. Právo na něj není zakotveno ani v nigerijských zákonech, stejně jako tam chybí zákaz nuceného vystěhování. Protože ale Nigérie podepsala Mezinárodní pakt o ekonomických, sociálních a kulturních právech (ICESCR) a taky další mezinárodní a regionální lidskoprávní úmluvy, zavázala se tím poskytnout tato práva všem svým občanům.