akce
© Private
Bangladéšská studentka je už rok ve vazbě, protože na jejím webináři zazněla kritika vlády. Pomůžete?
Případ
Svoboda slova a vězni svědomí Bangladéš publikován 16.9.2023
Khadijatul Kubra je od srpna 2022 držena ve vazbě, protože během webináře, který pořádala, jeden z účastníků kritizoval bangladéšskou vládu. Přestože jí bylo v době zatčení 17 let, policie s ní jednala jako s dospělou, týden dokonce musela strávit v cele s lidmi odsouzenými k trestu smrti. Připojte svůj podpis k petici a požadujte její propuštění!
Vynikající bangladéšská studentka Univerzity Jagannath v Dháce Khadijatul „Khadija“ Kubra v roce 2020 pořádala vlastní webinář. Jeho host, bývalý člen bangladéšské armády nyní žijící v Kanadě, se v něm kriticky vyjádřil o bangladéšské vládě. Khadije v té době bylo 17 let. To ale nezastavilo místní úřady, které proti ní vedou dva případy podle zákona o digitální bezpečnosti a jednali s ní, jako by byla dospělá.
Případy proti Khadije jsou téměř identické. Byly vzneseny 11. a 19. října 2020 policejními důstojníky ze dvou různých policejních stanic, kteří její pořad sledovali v živém přenosu na YouTube. Obvinili Khadiju ze snahy „zastřít současnou polickou situaci“, „zapojit širokou veřejnost do protivládních aktivit“, „pošpinit mezinárodní reputaci Bangladéše“, „zapříčinit konec legitimní bangladéšské vlády“ a z „urážky předsedkyně vlády, vládních úřadů a vlivných osob“.
Ačkoliv formálně policie nevznesla žádné obvinění, Khadija Kubra byla 27. srpna 2022 zatčena a umístěna do vazby, kde je svévolně držena dodnes. Opakovaně žádala o propuštění na kauci, ale všechny pokusy byly neúspěšné. Dne 16. února 2023 Nejvyšší soud určil, že Khadijino propuštění na kauci má být umožněno, ale státní zástupce se proti rozsudku odvolal. Odvolací oddělení Ústavního soudu následně 10. července rozhodlo o odložení slyšení o čtyři měsíce a uvedlo, že Khadija by měla přijmout odpovědnost za názory vyjádřené při její talk show.
Khadija je držena v podmínkách neodpovídajících mezinárodním standardům. Podle informací Amnesty International byla téměř týden na cele s odsouzenými k trestu smrti. Khadija trpí zdravotními problémy včetně onemocnění ledvin, ale nemá přístup k potřebné zdravotní péči.