Urgentní
akce

© Michal Fludra / NurPhoto

Unesli kvůli němu letadlo, hrozí mu mučení i roky ve vězení. Podepište petici na jeho podporu.

  Případ

Běloruský opoziční novinář Raman Pratasevič byl dne 23. května zadržen běloruskými bezpečnostními složkami bezprostředně po nuceném přistání letadla v Minsku. Hrozí mu mučení i dlouhé roky ve vězení. Amnesty žádá jeho okamžité propuštění.

Běloruský novinář a kritik vlády Raman Pratasevič (26) byl dne 23. května spolu se svojí partnerkou Sofií Sapegaovou nezákonně zatčen běloruskými bezpečnostními složkami. Jejich let z Athén do Vilniusu byl pod falešnou záminkou odkloněn a letadlo donuceno nouzově přistát v Minsku.

Raman Pratasevič čelí v Bělorusku, kde od roku 2019 nežije, vykonstruovanému obvinění z „terorismu“ – a to pouze kvůli své novinářské práci. V případě odsouzení mu hrozí až dvacet let vězení. Doznání, které byl donucen učinit v běloruské televizi, svědčí o mučení nebo jiném špatném zacházení.

Raman Pratasevič je běloruský novinář, spoluzakladatel populárního informačního kanálu NEXTA na Telegramu, který se stal jedním z hlavních nezávislých zdrojů informací o protestech proti zmanipulovaným prezidentským volbám v srpnu 2020. V září 2020 z NEXTY odešel a od té doby pracuje na jiném kanálu Telegramu, který se jmenuje Belamova.

Od roku 2019 žije Raman Pratasevič ze strachu o svou bezpečnost mimo Bělorusko. Dne 5. listopadu 2020 byl obviněn z „organizování masových nepokojů“, „organizování akcí hrubě porušujících veřejný pořádek“ a „podněcování nenávisti vůči sociálním skupinám“ (těmito „skupinami“ jsou myšleni policisté a státní úředníci). Dne 19. listopadu byl zařazen na oficiální „seznam teroristů“ a stal se tak prvním běloruským občanem zařazeným na tento seznam.

Dne 23. května 2021 cestoval Raman Pratasevič se svou partnerkou Sofií Sapegaovou z Athén do Vilniusu. Když jejich letadlo společnosti Ryanair přelétalo nad Běloruskem, bylo běloruskými leteckými dispečery odkloněno a stíhacím letounem donuceno nouzově přistát na letišti v Minsku pod záminkou, že se na palubě nachází bomba. Po přistání byli Raman Pratasevič a Sofie Sapegaová zadrženi běloruskými bezpečnostními službami, zatímco letadlu společnosti Ryanair bylo o pět hodin později umožněno pokračovat v cestě do Vilniusu. Pokud bude Pratasevič odsouzen, může jít až na dvacet let do vězení. Hrozí mu také vážné riziko mučení a jiného špatného zacházení.

Obvinění Sofie Sapegaové, která je ruskou občankou a studentkou Evropské humanitární univerzity ve Vilniusu, není známo. K 25. květnu nebyly rovněž k dispozici žádné zprávy o tom, že by se jeden nebo druhý mohli setkat s právníkem.

Dne 24. května provládní média zveřejnila video, na němž je Raman Pratasevič zachycen v místnosti s oteklým obličejem a modřinou na čele. Na videu říká, že je držen ve vazební věznici SIZO-1 v Minsku, „spolupracuje s vyšetřovateli“ a „vypovídá v souvislosti s organizováním masových nepokojů ve městě Minsk“. Říká také, že s ním policisté zacházejí „korektně a v souladu se zákonem“. Takováto „přiznání“ získaná mučením a jiným špatným zacházením nebo nátlakem běloruské orgány opakovaně používají k zastrašování svých odpůrců a diskreditaci zadržených.

  Aktuality

  Článek publikován 23.5.2023

Skvělá zpráva: Raman Pratasevič je na svobodě!

Běloruský opoziční novinář Raman Pratasevič byl zatčen poté, co úřady v květnu 2021 donutily letadlo, kterým letěl, nouzově přistát v Minsku. Pratasevič byl začátkem května odsouzen k osmi letům vězení za údajnou organizaci protestů v létě 2020 a další trestné činy. O několik dní později dostal milost a byl propuštěn na svobodu.

  Článek publikován 3.5.2023

Osm let vězení pro Ramana Prataseviče

Běloruský soud odsoudil bývalého šéfredaktora opozičního média Nexta Ramana Prataseviče k osmiletému trestu vězení.

  Článek publikován 25.2.2023

Začal soud s běloruským novinářem Ramanem Pratasevičem

Raman Pratasevič, spoluzakladatel mediálního serveru Nexta, je v Bělorusku držen v domácím vězení. V únoru 2023 s ním byl zahájen soudní proces, který rozhodne o obvinění z „organizování masových nepokojů“, „organizování akcí hrubě porušujících veřejný pořádek“ a „podněcování nenávisti vůči sociálním skupinám“. Hrozí mu trest až patnáct let vězení.

  Článek publikován 16.5.2022

Šest let vězení pro Sofiji Sapegaovou

Běloruský soud poslal partnerku Ramana Prataseviče na šest let do vězení. Kromě toho musí zaplatit pokutu v přepočtu převyšující milion korun.

  Článek publikován 25.6.2021

Posun v případu: Raman Pratasevič je v domácím vězení

Běloruský opoziční novinář Raman Pratasevič a jeho partnerka Sofija Sapegaová byli z vězeňské vazby přemístěni do domácího vězení.

  Článek publikován 4.6.2021

Pratasevič donucen k vykonstruovanému "přiznání" v televizním přenosu

Dne 3. června se v televizním vysílání běloruský novinář Raman Pratasevič "přiznal" k organizaci masových nepokojů.

  Článek publikován 27.5.2021

60 let boje za politické vězně, lidská práva a svobodu. Amnesty slaví narozeniny

Největší mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International slaví 60. výročí od svého vzniku. Za dobu působení dopomohla k propuštění více než 50 000 politických vězňů a do jejích aktivit se dnes zapojuje více než 10 milionů lidí napříč kontinenty. Její česká pobočka také oslavuje, letos je to 30 let od začátku jejího působení u nás.