Urgentní
akce

© Getty Images

Vězení s přísnějším režimem, samotka, tresty a šikana – v těchto podmínkách si manžel lídryně běloruské opozice odpykává osmnáctiletý trest. Pomůžete?

  Případ

Sjarhej Cichanouski je populární bloger, významný kritik Lukašenkova režimu a manžel vůdkyně běloruské opozice Svjatlany Cichanouské. V květnu 2020 byl svévolně zatčen a na základě vykonstruovaných obvinění následně odsouzen k osmnácti letům vězení. Vězeňská správa ho soustavně trestá za údajná porušení předpisů. Sjarhej je tak vystavován podmínkám, které se rovnají krutému, nelidskému a ponižujícímu zacházení. Sjarhej Cichanouski je vězněn kvůli svému pokojnému politickému aktivismu, a proto musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěn.

Sjarhej Cichanouski je populární bloger a významný politický aktivista z Běloruska. Na jaře 2020, poté, co ohlásil svůj záměr kandidovat v nadcházejících prezidentských volbách, byl svévolně zatčen a umístěn do administrativní vazby, což mu znemožnilo včas vyplnit a podat přihlášku na kandidaturu. Jeho žena Svjatlana Cichanouskaja se proto rozhodla, že bude kandidovat místo něj.

Sjarhej byl spolu se sedmi dalšími aktivisty znovu zatčen 29. května 2020 na předvolebním mítinku své ženy. Proti zatčeným bylo zahájeno neopodstatněné trestní stíhání. Po protestech proti výsledku voleb se Sjarhej stal jedním ze stovek lidí souzených běloruským režimem kvůli jejich pokojné politické aktivitě. Dne 14. prosince 2021 byl odsouzen na základě vykonstruovaných obvinění k trestu odnětí svobody na osmnáct let, což je jeden z nejpřísnějších trestů pro běloruské disidenty. Navíc je Sjarhej ve vězení obětí velmi tvrdého zacházení a trestů za údajná porušování vězeňských předpisů.

Součástí trestů udělených Sjarhejovi správou věznice je zákaz návštěv a telefonátů s rodinou. Není mu dovoleno se v soukromí sejít se svým právníkem, nesmí posílat, přijímat a číst dopisy a balíky. Nemůže si tedy ani obstarat teplé oblečení, což ho ve velmi chladné cele vystavuje zdravotnímu riziku. V těchto podmínkách Sjarhej Cichanouski k 30. září 2022 strávil čtyřicet dní na samotce v trestní cele (tzv. „šizo“). Jeho umístění v této cele bylo opakovaně prodlužováno.

Pozadí

Prezidentské volby v roce 2020 vedly k rozsáhlým protestům proti běloruskému režimu. Prezident Alexandr Lukašenko vyhlásil, že volby vyhrál, ačkoliv bylo zdokumentováno mnoho případů volebních podvodů. Podle nezávislých médií získala mnohonásobně víc hlasů než Lukašenko politická aktivistka Svjatlana Cichanouskaja. Volby ze Svjatalany udělaly přední tvář běloruské opozice. Proti spornému výsledku voleb po celé zemi propukly protesty, které byly potlačeny policií. Desítky tisíc poklidně protestujících byly zatčeny, nesčetně demonstrantů bylo drženo ve vazbě, kde byli vystaveni mučení a špatnému zacházení. Svjatlana Cichanouskaja byla kvůli obavě z uvěznění donucena utéct do exilu. Mnoho jejích blízkých spolupracovníků, kteří se podíleli na prezidentské kampani, bylo zatčeno. Mezi nimi i Svjatlanina nejbližší spolupracovnice Maryja Kalesnikavová, později odsouzená k jedenácti letům ve vězení. Stovky dalších byly soudně stíhány a uvězněny v nespravedlivých procesech kvůli účasti na pokojných protestech.