Urgentní
akce

© Private

8 let vězení kvůli nepoctivému zaměstnavateli

  Případ

„Jmenuju se Emil. Studuju střední v Minsku a chystám se na vysokou ekonomickou do Polska. Tedy chystal jsem se. Kvůli špatnému výběru brigády a chlapovi, který mi lhal, mě totiž zavřeli na 8 let do vězení za obchod s drogami. Nic jsem ale neudělal.“

Emil Ostrovko (19) si chtěl jako běžný středoškolák v Bělorusku přivydělat brigádou. Začátkem roku 2018 dostal práci jako kurýr jedné online společnosti. Šéf mu řekl, že zásilky, které bude doručovat, obsahují jen legální kuřácké směsi.

12. dubna 2018 čekal na svou přítelkyni na autobusové zastávce, když tam přijelo policejní auto. Policisti Emila zbili a zatkli za údajnou distribuci drog. Bylo mu jen 17. Po měsících, které strávil ve vazbě, odsoudili Emila v nespravedlivém procesu k 10 letům vězení za obchodování s drogami. Některá obvinění byla později stažena, stejně mu ale zůstal trest 8 let za mřížemi.

Vyšetřovatelé nikdy nepátrali po vlastníkovi společnosti ani po jiném možném pachateli. Obviněný a odsouzený byl v celém případu pouze Emil. Před svým zatčením to byl energický kluk, který byl zabraný do studia, četl spoustu odborných knih a staral se o svou mladší sestru. Teď je ve vězení a nemůže dokončit střední, natož uvažovat o studiu na ekonomické univerzitě v Polsku, které plánoval.

Emil je jedním z asi 15 tisíc dětí a mladistvých, kteří si v Bělorusku odpykávají dlouhé tresty vězení za drobné drogové delikty. Paradoxně s nimi zachází mnohem hůř než s pachateli jiných trestných činů a jsou nuceni dlouhé hodiny tvrdě pracovat. Emilovi třeba nedovolili užívat léky na astma, nutili ho mít na sobě o dvě čísla menší boty a z nošení sněhu holýma rukama měl omrzliny. Jeho situace se trochu zlepšila, když ho v červnu 2019 přemístili do vězení pro dospělé. Dál mu ale zakazují studovat.

Aktuálně:

Emil Ostrovko děkuje z vězení za vaši podporu:

"Během posledních několika měsíců jsem dostal vzkazy solidarity z celého světa, které mi dodaly obrovskou sílu a inspiraci. Díky této kampani věřím, že je důležité bojovat za svá práva. Ukázala mi, že na mém životě někomu záleží, a že se na mě nezapomnělo. Většina mých spoluvězňů jsou mladí lidé jako já a jejich situace je podobná té mojí. Požádali mě, abych se s nimi podělil o ty vzkazy plné podpory a solidarity, aby jim mohly sloužit jako symboly síly a naděje. Mnohokrát vám děkuji!" – Emil Ostrovko

Aktuálně:

Emil si navzdory důkazům musí odpykat celý trest.

Soud se v lednu zabýval možností snížení Emilova trestu, nakonec ale ve vězení zůstane zbylých šest let.

Dne 31. ledna se uskutečnilo soudní přelíčení zabývající se Emilovým setrváním ve vězení. Soudce potvrdil platnost všech trestů, za které byl Emil odsouzen a rozhodl se nesnížit jeho trest z šesti let na čtyři.

Dne 4. února obdržela Emilova matka dopis z kanceláře generálního prokurátora, v němž je uvedeno, že po přehodnocení Emilova případu prokuratura dospěla k závěru, že (navzdory předloženým důkazům) nedošlo k žádnému pochybení v průběhu trestního řízení a že Emil je uvězněn v souladu s běloruským právem.

Aktuálně:

Emil má ve vězení zdravotní problémy, ohrozit ho může COVID-19

Emil Ostrovko a jeho spoluvězeň Vladislav Sharkovsky mají vážné zdravotní problémy. Emil trpí chronickým astmatem. Vladislav byl před svým zatčením zdravým teenagerem, ale ve vězení se jeho zdravotní stav podstatně zhoršil. Trápí ho vleklý kašel, má záblesky vidění a nedávno prodělal žilní trombózu. Vzhledem k rychlému šíření viru COVID-19 je ohroženo nejen jejich zdraví, ale i zdraví a životy dalších vězňů v Bělorusku. Vězeňské úřady by měly zvážit možnosti předčasného nebo podmínečného propuštění nebo jiná nevazební alternativní opatření.

  Aktuality

  Článek publikován 15.4.2020

Emil má ve vězení zdravotní problémy, ohrozit ho může COVID-19

Emil Ostrovko a jeho spoluvězeň Vladislav Sharkovsky mají vážné zdravotní problémy.

  Článek publikován 24.2.2020

Emil si navzdory důkazům musí odpykat celý trest

Soud se v lednu zabýval možností snížení Emilova trestu, nakonec ale ve vězení zůstane zbylých šest let.

  Článek publikován 7.2.2020

Emil Ostrovko děkuje z vězení za vaši podporu

"Během posledních několika měsíců jsem dostal vzkazy solidarity z celého světa, které mi dodaly obrovskou sílu a inspiraci.