Urgentní
akce

© Luiz Baltar

VZKAZUJEME BRAZILSKÉ VLÁDĚ: Protest není zločin

  Případ

12. června v Brazílii vypukne svátek fotbalu – mistrovství světa 2014. K nadšení má ale mnoho Brazilců daleko. Pod palbou kritiky jsou hlavně vysoké výdaje, které jdou na akci z veřejných peněz nebo zdražení městské hromadné dopravy. Rozsáhlé demonstrace a veřejné protesty ale vláda tvrdě trestá. Policie rozhání demonstranty slzným plynem nebo proti nim zasahuje gumovými projektily. Brazilský kongres navíc právě projednává nové "protiteroristické" zákony - ty jdou ruku v ruce se záměrem vlády dlouhodobě potlačit všechny pokojné protesty v zemi. Amnesty International tak v rámci kampaně "Není to jen o sportu" po olympiádě v Soči a MS v hokeji v Bělorusku poukazuje na další zemi, kde je kromě sportovních utkání důležité sledovat, jak si země vede v oblasti lidských práv.

Přípravy na blížící se mistrovství světa ve fotbale 2014 a olympijské hry 2016 vzbuzují v Brazílii kontroverzní reakce. Už od minulého roku se v zemi konají rozsáhlé demonstrace a veřejné protesty, na které policie tvrdě reaguje použitím síly. Vláda nyní ještě více přitvrzuje a pokouší se demonstranty rychle umlčet novými zákony. Ty jsou sepsány tak, aby účinně kriminalizovaly jakoukoli formu veřejného protestu. Brazilská vláda tím jedná zcela v rozporu s mezinárodními úmluvami v oblasti lidských práv.

Amnesty International monitoruje dění předcházející zahájení světového mistrovství. Mezi nejvážnější problémy, kterými se v tuto chvíli v Brazílii zabývá, patří:

• Návrhy na nové zákony proti "terorismu" a "veřejnému nepořádku", které vážně ohrožují svobodu projevu a shromažďování.

• Nadměrné použití síly ze strany policie během loňských demonstrací.

• Policejní a vojenská okupace favel v Riu de Janeiru, které vzbuzují obavy z nadměrného použití síly a vojenské kontroly obcí.

• Nerespektování lidských práv při vystěhovávání obyvatel v Riu de Janieru v rámci stavebních příprav na mistrovství světa a olympijské hry 2016.

Atila Roque, ředitel Amnesty International v Brazílii, se k situaci vyjádřil slovy: "Nadměrné používání síly ze strany brazilské policie v reakci na rozsáhlé protesty v loňském roce má za následek mnoho zraněných. Nové opatření v zemi jsou v rozporu s lidskoprávními dohodami. Policie je nedostatečně proškolená a nedokáže se řádně vypořádat s pokojnými protesty. Vláda se rozhodla kriminalizovat demonstranty, zatýkat a zadržovat je podle libosti. Návrhy nových zákonů značně ohrožují právo na svobodu projevu a shromažďování. Není to však jen o mistrovství světa, tyto zákony budou mít dlouhodobé důsledky i pro případné budoucí pokojné protesty.“

  Aktuality

  Článek publikován 2.9.2014

Policie v Brazílii zneužívá svoje pravomoci