Urgentní
akce

© AP

Brazílie: Další mrtví po raziích v chudinských čtvrtích Ria

  Případ

Civilní i armádní policie pokračují ve společných operacích v chudinských čtvrtích Rio de Janeira. Policisté brání řádnému vyšetření případů zabitých a zraněných civilistů. Počet mrtvých v posledních letech stoupá a pohybuje se v řádech tisíců.

Nejméně dva mrtví lidé a jedno vážné zranění, to jsou následky policejní operace ve čtvrtích Rio de Janeira z 8. a 9. září. Dva chlapci ve věku 13 a 16 let byli zastřeleni a třiatřicetiletá žena zasažená do obličeje leží ve vážném stavu v nemocnici. Obyvatelé hlásí, že policejní manévry pokračují, stejně tak jako střeba.

Ráno 8. září hrál Cristian Soares fotbal, když společné síly policie a armády vstoupily do chudinské čtvrti - favely Manguinhos v Riu de Janeiru. On a další obyvatelé čtvrti, včetně dalších dětí, začali utíkat do bezpečí, když chlapce zasáhla kulka vystřelená zřejmě jedním z policistů. Svědci tvrdí, že policisté se poté snažili jeho tělo odstranit a měnili stopy v místě činu. V tom se jim snažili obyvatelé čtvrti zabránit. Záznamy ukazují, že policisté během své operace neměli žádná identifikační označení. Po úmrtí chlapce začaly v Manguinhos protesty a ulice byly uzavřeny.

Téhož dne provedla vojenská policie jinou operaci ve favele Maré v témže městě. Obyvatelé čtvrti nemohli vcházet ani vycházet, místy vypadávala elektřina a školy zrušily výuku. Během přestřelek došlo k vážnému zranění třiatřicetileté ženy, která je nyní s poraněním hlavy v kritickém stavu v nemocnici. Následujícího dne, 9. září, se vojenská policie do favely vrátila. Při střelbě zemřel šestnáctiletý chlapec a další obyvatelé byli zraněni. Vzhledem k nepřehlednosti situaci ale není možné potvrdit jejich počet. Obyvatelé dále nevycházejí z domů a výuka je zrušena.

Pozadí

Operace v chudinských čtvrtích Rio de Janeira probíhají již několik let. Amnesty International dlouhodobě dokumentuje šokující taktiku používanou policií v Riu. Přístup „nejdřív střílet, potom se ptát“ přinesl během posledních deseti let 8 466 mrtvých zastřelených policií ve státě Rio de Janeiro, z toho 5 132 přímo ve městě. Od roku 2013 narostl počet mrtvých o 40% a celkově tvoří počet lidí zabitých rukou policisty 15,6% celkového počtu zabitých.

Případy zabití policií jsou jen zřídkakdy vyšetřeny. Z 220 vyšetřovaných případů v roce 2011 vedl podle zjištění Amnesty jen jeden případ k obvinění policisty. V dubnu 2015 je stále otevřených 183 případů.

Amnesty International od listopadu 2012 spolupracuje s místní organizací Rozvoj pro Maré na kampani zaměřenou proti porušování práv během operací ve favelách. Favela Maré je domovem 132 tisíc lidí, nachází se poblíž letiště a potýká se s problematikou gangů a milicí. Civilisté jsou tak mnohdy vystaveni tlaku z obou stran.