Urgentní
akce

© Amnesty International/Jon Cornejo

Homosexuálům v Čečensku hrozí mučení a smrt, nejméně dva lidé zemřeli

  Případ

LGBTI   Rusko publikován 21.1.2019

Od konce prosince policie v Čečensku zadržela a mučila minimálně čtyřicet osob podezřelých z homosexuality, nejméně dva lidé byli údajně umučeni k smrti.

Čečenské úřady tak spustily novou vlnu útoků proti lidem, kteří jsou považováni za gaye nebo lesby. Příslušníci bezpečnostních složek ženy i muže zadrželi a odvezli do města Argun. Policie jim také zabavila pasy, aby ze země nemohli odjet. Místní úřady zároveň celou událost popírají s tím, že v Čečensku žádní homosexuálové nejsou. Opakuje se tak situace z roku 2017, kdy v Čečensku zadrželi víc než sto LGBT lidí, z nichž někteří byli rovněž mučeni a zavražděni. Homosexualita je v Čečensku dlouhodobě tvrdě trestána, lidé jsou vystaveni represím, mučení a často jim jde o život.

Podpořím Amnesty v boji za lidská práva - DARUJI ❤

  Aktuality

  Článek publikován 26.7.2023

Situace členů komunity LGBTI+ se v Čečensku nijak nezlepšuje

Čečenská policie nadále zatýká lidi, které podezřívá z homosexuality. Ve vazbě je mučí, nutí k doznání a naléhá, aby spolupracovali a dovedli úřady k dalším obětem.

  Článek publikován 4.5.2021

Vítejte v Čečensku –⁠ dokument o hororové realitě

V roce 2020 vyšel dokumentární film režiséra Davida France mapující temnou etapu pro čečenskou LGBTI komunitu. Situace se od premiéry filmu bohužel nezlepšila.

Pozadí

Dne 1. dubna 2017 oznámil ruský nezávislý deník Novaja gazeta, že více než sto lidí, kteří byli považováni za homosexuály, bylo údajně v Čečensku uneseno v rámci koordinované kampaně místních úřadů. Tito lidé byli údajně vystaveni mučení a dalšímu špatnému zacházení a nuceni k nahlášení dalších LGBT osob, které znají.

V červenci 2017 ruská nezisková organizace Russian LGBT Network zveřejnila zprávu o pronásledování LGBT lidí v Čečensku. Report s názvem „Řekli, že nejsem člověk, že nejsem nic. Že bych měl být raději terorista než buzna“ je založen na svědectví 33 lidí z Čečenska, kteří byli kvůli své sexuální orientaci pronásledováni, zadržováni nebo mučeni.

Čečenské nejvyšší úřady zároveň opakovaně popírají, že homosexuálové v Čečensku vůbec existují. V létě 2017 se reportér David Scott v rozhovoru pro HBO zeptal čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova na pronásledování LGBT lidí. Kadyrov se otázce zasmál a řekl: „To je nesmyl. Nemáme takové lidí. Nemáme gaye. Pokud jsou nějací, vezměte si je do Kanady. Chvála Bohu (Alláhovi). Vezměte je daleko od nás, abychom je neměli doma. Abychom očistili naši krev, pokud zde jsou nějací, vezměte je.“ Když byl Kadyrov nadále tlačen k odpovědi, zda byl znepokojen, když četl zprávy o pronásledování, odpověděl, že: „oni (homosexuálové) jsou ďáblové. Jsou na prodej. Nejsou lidé.“

V srpnu 2018 uvedlo patnáct členů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v platnost vídeňský mechanismus pro zjištění pravdy o závažném porušování lidských práv v Čečensku a požadovalo účinné vyšetřování, mimo jiné, násilí spáchaného vůči skutečným či domnělým osobám LGBT, ke kterému došlo v roce 2017.

Protože Ruská federace na výzvu nezareagovala, schválilo v listopadu 2018 šestnáct států zapojených do OBSE moskevský mechanismus s pověřením vypracovat zprávu o údajném porušování lidských práv a beztrestnosti v Čečensku. Zpráva vydaná v prosinci 2018 potvrdila, že v Čečensku dochází k závažnému porušování lidských práv. Jedná se zejména o svévolné zatýkání či věznění, mučení, nucená zmizení a mimosoudní popravy, přičemž pronásledovány jsou mimo jiné osoby LGBT, obránci lidských práv, právníci a pracovníci nezávislých sdělovacích prostředků či neziskových organizací.

Osm dní po vydání zprávy začaly čečenské úřady s další vlnou útoků na lidi s odlišnou sexuální orientací.