Urgentní
akce

Tibetský mnich je zadržovaný v Číně bez obvinění!

  Případ

Tibetský mnich Čhöphel Dawa byl zadržen 28. března a od té doby o něm nejsou dostupné žádné informace. Není známo, kde je držen, či jaká obvinění proti němu byla vznesena. Hrozí mu riziko mučení a špatného zacházení.

Tibetský mnich Čhöphel Dawa (27), byl v noci 28. března zadržen místní policií v Sogu, prefektuře Nagčhu Tibetské autonomní oblasti. Není známo, kde je držen. Nemá přístup k obhájci ani členům své rodiny. Zatímco důvod jeho zadržení je neznámý, lidé ze sousedství se domnívají, že zmizel kvůli sdílení fotografie dalajlamy na WeChatu, v Číně populárním chatovacím programu. Čhöphel Dawa je z kláštera Sog Cchandem v okrese Jagla, kraji Sog. Klášter a všichni obyvatelé vesnice jsou pod přísným dohledem čínských úřadů kvůli aktivistické minulosti.

Čhöphel Dawa byl poprvé zadržen již v lednu 2012, kdy si odseděl dvouletý trest za fotografie ve svém mobilním telefonu zachycující sebeupálení Tibeťanů na protest proti čínské nadvládě.

K mučení a špatnému zacházení dochází ve všech zařízeních určených k zadržování osob. Riziko se úměrně zvyšuje u těch, kterým není umožněn styk s rodinou či obhájcem.

Pozadí

Etničtí Tibeťané v Číně čelí diskriminaci a omezování práva na svobodu vyznání, projevu, shromažďování a sdružování. Od masových protestů v roce 2008 proti čínské nadvládě čínská vláda zintenzivnila represe v oblasti Tibetu a uvalila na tamní obyvatele přísné vojenské a bezpečnostní kontroly. Úřady pokračují ve vnucování "vlastenecké výchovy" Tibeťanům, která je nutí zapovědět dalajlamu a vyjádřit podporu Čínské komunistické straně. Tibetští mniši a mnišky jsou hlavním cílem kampaně čínských úřadů, která se zaměřuje na vzdělání k "vlastenectví".

 

Aktuální počet podpisů: 3363 Náš cíl: 5000

Připojit se k petici:

Souhlasím se zpracováním osobních údajů podle zásad o ochraně a zpracování osobních údajů Adresátům petice zasíláme pouze křestní jméno a první písmeno příjmení signatářů, bez jakýchkoliv kontaktních údajů.

Celé znění on-line petice, kterou posíláme adresátům.

Adresáti

  • Komisař prefektury Nagčhu Tan Yongshou
  • Předseda Tibetské autonomní oblasti Losang Jamcan
  • Ministr veřejné bezpečnosti ČLR Guo Shengkun

Požadujeme

  • Zveřejnění místa pobytu a právního postavení Čhöphel Dawy.
  • Zajištění pravidelných návštěv rodiny a obhájce a ochranu před mučením a dalším špatným zacházením.
  • Okamžité a bezpodmínečné propuštění, pokud proti němu nebude vzneseno obvinění dle platných mezinárodních standardů.

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...