Urgentní
akce

© Private

Trest za knihy kritizující čínskou vládu? Deset let vězení a zbavení politických práv

  Případ

  Čína publikován 25.3.2020

Soud v Číně poslal na deset let do vězení hongkongského vydavatele a knihkupce se švédským občanstvím Guie Minhaie.

Vydavatel byl 24. 2. 2020 odsouzen k desetiletému trestu a zbavení politických práv na pět let. Odsouzen byl na základě obvinění z nezákonného poskytování zpravodajských informací zahraničním subjektům. Gui Minhai nemá přístup k rodině, právníkovi podle své vlastní volby a konzulárním úředníkům, panují velké obavy o jeho zdraví a o to, že mu hrozí mučení či jiné špatné zacházení.

Gui Minhai byl jedním z pěti hongkongských vydavatelů a knihkupců, kteří po vydání knih kritizujících čínskou vládu v roce 2015 zmizeli. Guy Minhai byl v čele vydavatelství „Mighty Current Media“ a přidruženého knihkupectví „Causeway Bay“, jež byly známy díky svým knihám o čínských vůdcích a politických skandálech. Tyto knihy jsou na území kontinentální Číny (území nezahrnující zvláštní správní oblasti Hongkong a Macao) zakázány. Jsou však velmi populární mezi čínskými turisty, kteří Hongkong navštěvují. Zmizení a uvěznění Guie Minhaie spolu s dalšími knihkupci mělo zastrašující účinek pro vydavatelství a samotnou svobodu slova v Hongkongu a v čínsky mluvícím světě.

  Aktuality

  Článek publikován 2.4.2022

Obavy o zdravotní stav Guie Minhaie

Gui Minhai si odsuzující rozsudek k deseti letům vězení vyslechl v roce 2020. Vzhledem ke špatným podmínkách v čínských věznicích, kde je běžnou praxí mučení, vyvstávají obavy o jeho zdraví.

Pozadí

Případ Guie Minhaie poprvé vyvolal mezinárodní pozornost už 17. prosince 2015, kdy poprvé zmizel v Thajsku. Zhruba ve stejnou dobu zmizeli také tři jeho spolupracovníci. Další spolupracovník, Lee Boo, zmizel z Hongkongu 30. prosince 2015. Gui Minhai se později v lednu 2016 objevil ve státní televizi, kde se v nahraně působící výpovědi doznal k dopravní nehodě pod vlivem alkoholu, která se měla údajně odehrát v roce 2003. Mnoho lidí se domnívá, že tato domnělá nehoda byla pouze záminkou pro jeho zadržení a pro ukončení jeho vydavatelské činnosti.

V říjnu 2017 byl Gui Minhai propuštěn. Podle čínského ministra zahraničí byl osvobozen na základě splnění výše trestu, který mu byl udělen za jeho silniční přestupek. I po jeho osvobození však měla dcera Guie obavy o to, že je její otec nadále sledován a monitorován státními složkami.

Dne 20. ledna 2018 byl Gui Minhai na své cestě z Ning-pa do Pekingu zadržen deseti policisty v utajení. Na své cestě byl doprovázen dvěma švédskými diplomaty, kteří mu měli pomoct zajistit lékařskou péči.