Urgentní
akce

© Private

Čínský obránce lidských práv je po propuštění z vězení pod stálým dohledem úřadů a policie

  Případ

Obránce lidských práv a právník Jiang Tianyong byl v únoru 2019 propuštěn z vězení, přesto zůstává pod stálým dohledem úřadů a policie. Zároveň nemá přístup k odpovídající lékařské péči. V důsledku mučení ve vězení má přitom řadu zdravotních problémů.

Jiang nesmí vycestovat z Číny, ještě rok bude navíc zbaven svých politických a občanských práv. Obtěžování ze strany policie čelí i jeho přátelé pokaždé, když ho navštíví. Policie je také například upozornila, že se nesmí bavit o obráncích lidských práv a lidskoprávních tématech a některé schůzky si nahrávala na kameru.

Jiang Tianyong byl shledán vinným z údajného „podněcování k podvracení státní moci'“ Lidovým soudem středního stupně města Čchang-ša 21. listopadu 2017. Byl odsouzen k dvouletému odnětí svobody a k tříletému odebrání politických a občanských práv. Ve vězení se Jiangův zdravotní stav rapidně zhoršil. Po propuštění uvedl, že byl dvakrát denně nucen užívat neznámé léky, a jeho otec vypověděl, že ho několikrát viděl s rukama a nohama přivázanýma k železné židli.

V den, kdy byl propuštěn z vězení, byli Jiang Tianyong společně s jeho sestrou a otcem bez předchozího upozornění převezeni do města Čeng-čou. Zpět do rodného města se mohli vrátit až po několikadenní protestní hladovce.

  Aktuality

  Článek publikován 7.6.2021

Jiang Tianyong stále v domácím vězení

I ve svých čerstvých 50 letech je čínský lidskoprávní právník stále svévolně držen v domácím vězení ve městě Luo-jang.

Pozadí

Tlaku ze strany policie a úřadů čelí i právníkovi přátelé. Když se Wang Qiaoling, manželka dalšího obhájce lidských práv Li Hepinga, pokusila navštívit Jiang Tianyonga 2. března 2019, byla na šest hodin zadržena a vyslýchána na policejní stanici. Stejný den večer vtrhla skupina policistů do jejich domu s videokamerami. Vedoucí policejního týmu si poté sednul a poslouchal konverzaci Jiang Tianyonga a jeho přátel. Tu dokonce přerušoval a instruoval je, aby nemluvili o případech obránců lidských práv a lidských právech.

V návaznosti na bezprecedentní vládní zákroky na právnících hájících lidská práva a jiných aktivistech, bylo od 9. července 2015 vyslýcháno či zadrženo nejméně 250 právníků a lidskoprávních aktivistů. Mnoho z nich zůstalo terčem perzekucí, obtěžování a pronásledování i poté, co byli propuštěni z vazby. Wang Yu, právnička zadržená při velké vlně zatýkání v roce 2015, se nemohla navrátit do praxe poté, co byla propuštěna z vazby, jelikož jí byla odebrána licence. Nemohla také opustit Čínu, protože jí úřady bez udání důvodu odmítly vydat cestovní pas.

Jiang Tianyong obhajoval v důležitých kauzách prominentní obránce lidských práv, včetně Kao Č’-šenga, právníka v oblasti lidských práv, který byl několikrát uvězněn, zadržen nebo mučen kvůli svým pracovním aktivitám. Obhajoval také nevidomého aktivistu Čchen Kuang-čcheng, který odhalil praktiky pro vynucené potraty na obyvatelích vesnic od úředníků v provincii Šan-tung. Jiang Tianyong byl zadržen už v březnu 2014 poté, co se třemi právníky upozornili na tzv. „černé vězení“ v provincii Chej-lung-ťiang – neoficiální zadržovací centrum pro praktikující Fa-lun-kung.