Urgentní
akce

© Private

Uznávaný čínský právník a jeho žena jsou nespravedlivě ve vězení. Podpořte je podpisem petice

  Případ

Prominentní právník v oblasti lidských práv Jü Wen-šeng a jeho manželka Sü Jen byli zadrženi v dubnu 2023 cestou na setkání s delegací Evropské unie. Oba jsou obviněni z podvracení státní moci a hrozí jim dlouhé tresty vězení i mučení. Zastaňte se jich podpisem petice.

Dne 13. dubna 2023 byli prominentní právník v oblasti lidských práv Jü Wen-šeng a jeho manželka Sü Jen (Yu Wensheng a Xu Yan) zadrženi policií v Pekingu, kde se měli zúčastnit setkání s delegací Evropské unie – velvyslancem EU v Číně Jorgem Toledo Albiñanou a dalším vysokým úředníkem EU.

Dne 21. května policie informovala jejich rodinu, že Jü a Sü byli formálně zatčeni a obviněni z „vyvolávání hádek a provokací“, vágně definovaného trestného činu, který je hojně využíván pro útoky na obránce lidských práv, aktivisty, novináře a disidenty. V říjnu byli Jü Wen-šeng s Sü Jen obviněni z „podněcování k podvracení státní moci“. Za vyvolávání hádek hrozí maximálně pět let odnětí svobody, za podněcování k podvracení státní moci až pět let a více, pokud jsou obžalovaní považováni za „vůdce“.

Začátkem prosince 2023 se Amnesty International dozvěděla, že podmínky, kterým Sü Jen ve vazbě v Pekingu čelila, mohly představovat mučení a jiné špatné zacházení. Trpěla zimou, byla nucena dlouho sedět, což vedlo k otokům nohou a bolestem zad, čelila šikaně ze strany ostatních zadržených, včetně bití, a kvůli nedostatku a špatné kvalitě stravy ve vazbě zhubla 14 kg. Od zadržení podstoupila jednu lékařskou prohlídku u lékaře, který potvrdil, že má problém s dolní částí zad, ale žádné další informace jí neposkytl. Koncem listopadu Sü Jen zahájila hladovku na protest proti špatnému zacházení a proti upírání jejích zákonných práv. Policisté ji slovně uráželi a zastrašovali tím, že vyhrožovali zatčením jejího syna, pokud se ujme obhajoby jejího a Jüova případu.

Jejich syn těsně před zadržením svých rodičů oslavil osmnácté narozeniny. Od jejich uvěznění žije sám, pod přísným dohledem veřejné bezpečnosti. V listopadu 2023 se pokusil o sebevraždu. V lednu 2024 byli manželé z pekingského vazebního střediska Š’ťing-šan převezeni do vazebního střediska Su-čou v provincii Ťiang-su, vzdáleného přibližně 1000 km od místa jejich bydliště, což výrazně zhoršilo možnost jejich syna být s nimi v kontaktu. Datum jejich soudního procesu zatím nebylo stanoveno.

Pozadí

Jü Wen-šeng byl poprvé zadržen v lednu 2018 poté, co napsal otevřený dopis, ve kterém požadoval ústavní reformy a kvůli němuž byl obviněn z „podněcování k rozvrácení státní moci“. Otevřeně také kritizoval čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. V červnu roku 2020 byl v tajném soudním řízení odsouzen k trestu odnětí svobody na čtyři roky. Wen-šeng byl ve vězení mučen, trpěl nedostatkem jídla a řadou zdravotních problémů. Přišel o několik zubů a v důsledku špatného zacházení kvůli třesu rukou nebyl schopen psát. Po celou dobu svého uvěznění byl držen na samotce, neměl přístup k právníkům ani rodině.

Během Jüova prvního zadržení Sü Jen neúnavně bojovala za propuštění svého manžela a podnikla řadu neúspěšných pokusů o jeho návštěvu ve vězení. Sü byla pod neustálým dohledem a opakovaně čelila obtěžování ze strany čínských úřadů, byla předvolávána, zadržována a občas jí bylo zakázáno opustit dům. První videohovor s jeho ženou byl Jüovi umožněn až 14. února 2021, tedy po více než třech letech od jeho zadržení. Ve stejném roce obdržel ocenění Martina Ennalse, každoročně udělovanou cenu pro obránce lidských práv, které vybírá porota složená z deseti předních světových nevládních organizací zabývajících se lidskými právy. Jü Wen-šeng byl propuštěn 1. března 2022.