Urgentní
akce

© Private

Ujgurská studentka zveřejnila video z protestů. Čína ji kvůli tomu vězní. Pomůžete?

  Případ

Devatenáctiletá ujgurská studentka Kamile Wayit zveřejnila na sociálních sítích video z protestů, které se koncem loňského roku konaly po celé Číně. Příspěvek sice po telefonátu od policie smazala, přesto byla zadržena a několik měsíců držena ve vazbě. V březnu 2023 byla odsouzena k trestu vězení, ale není známo, jak vysoký je její trest. Nemá přístup k rodině ani právníkovi a hrozí jí mučení. Amnesty stále požaduje její propuštění.

Kamile Wayit studuje na Technologickém institutu v Šang-čchiou (河南省商丘工学院), v provincii Che-nan, obor předškolní výchova. Narodila se ve městě Atuš (hlavní město kyrgyzské autonomní prefektury Kizilsu v Sin-ťiangu) a absolvovala zde základní školu. V období od roku 2017 do roku 2019, od svých čtrnácti let, musela žít přes dva roky sama v Urumči, protože její otec byl držen v „převýchovném“ táboře.

O „protestech A4“ v Číně

Ve čtvrtek 24. listopadu vypukl v jednom z obytných domů v Urumči požár, při kterém podle vládních zdrojů zahynulo nejméně deset lidí. Mnozí úmrtí přičítali restrikcím spojeným s Covid-19, ale místní úřady toto tvrzení zpochybnily. To však nezabránilo tomu, aby v Urumči, hlavním městě západní oblasti Sin-ťiang, vypukly protesty. Druhý den ráno vláda prohlásila, že epidemie Covid-19 je pod kontrolou a město zmírní uzavírky po více než sto dnech přísných omezení pohybu lidí. Od 25. listopadu se na sociálních sítích začala objevovat videa, která ukazovala, jak na univerzitách a ve městech po celé Číně včetně Pekingu, Kuang-tungu, Šanghaje a Wu-chanu propukly protesty. Pokojní protestující uctili památku obětí požáru v Urumči a vyzvali ke zmírnění covidových opatření. Mnozí také požadovali ukončení cenzury a někteří vyzvali prezidenta Si Ťin-pchinga k odstoupení. Mnoho lidí bylo za účast na pokojných protestech proti covidovým opatřením zadrženo. Zatím není jasné, kolik z nich zůstává ve vězení. Na internetu se rovněž objevily videozáznamy zachycující policisty, kteří při zatýkání protestující bili.

Kvůli obavám z možných postihů protestující místo transparentů používali prázdné bílé listy papíru, které se v Číně staly symbolem protestů proti cenzuře a vešly do povědomí lidí jako „protesty A4“.

O Sin-ťiangu

Sin-ťiang je jedním z etnicky nejrozmanitějších regionů v Číně. Více než polovina z dvaceti dvou milionů obyvatel tohoto regionu patří k převážně turkickým a muslimským etnickým skupinám, včetně Ujgurů (asi 11,3 milionu), Kazachů (asi 1,6 milionu) a dalších skupin obyvatel, jejichž jazyky, kultura a způsob života se liší od jazyků, kultury a způsobu života Chanů, obývajících zejména oblast „vnitřní Číny“.

Od roku 2017 čínská vláda pod záminkou kampaně proti „terorismu“ a „náboženskému extremismu“ provádí rozsáhlé a systematické porušování lidských práv muslimů žijících v Sin-ťiangu. Odhaduje se, že od roku 2017 bylo v internačních táborech po celém Sin-ťiangu svévolně zadrženo více než milion lidí.

Zpráva „Jako bychom byli nepřátelé ve válce“: pronásledování muslimů v Sin-ťiangu, je dosud nejobsáhlejší zprávou o drtivých represích, kterým čelí Ujgurové, Kazaši a další převážně muslimské etnické menšiny v Sin-ťiangu. Důkazy, které Amnesty International shromáždila, dokládají, že se čínská vláda dopustila minimálně zločinů proti lidskosti, jako je věznění, mučení a pronásledování.

Čínská vláda vynaložila velké úsilí, aby zakryla porušování lidských práv, ke kterému v Sin-ťiangu dochází, a zabránila členům ujgurské diaspory, aby o nich mluvili. Amnesty zdokumentovala řadu případů, kdy byli Ujgurové, Kazaši a další turkičtí muslimové v Sin-ťiangu zadrženi jen proto, že žili, cestovali a studovali v zahraničí nebo komunikovali s lidmi v zahraničí.

V červnu 2021 Amnesty zahájila mezinárodní kampaň Free Xinjiang Detainees (Osvoboďte zadržené v Sin-ťiangu), která upozorňuje na příběhy 126 zadržených mužů, žen a dětí, kteří jsou údajně pohřešováni, svévolně zmizeli nebo se o nich předpokládá, že jsou zadržováni v internačních táborech nebo věznicích v Sin-ťiangu.

  Aktuality

  Článek publikován 8.7.2023

Ujgurská studentka byla odsouzena za „propagaci extremismu“

Kamile Wayit si odpykává trest za „propagaci extremismu“, protože sdílela video s protesty na sociální sítích. Není známo, jak vysoký je její trest, a panují obavy o její zdraví.

Pozadí

V srpnu 2022 vydal Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva dlouho očekávanou zprávu, která potvrdila předchozí zjištění Amnesty a dalších organizací. Tato zjištění odhalují rozsah svévolného a diskriminačního zadržování Ujgurů, Kazachů a dalších převážně muslimů v Sin-ťiangu, které může představovat mezinárodní zločiny, zejména zločiny proti lidskosti. Zpráva rovněž zdokumentovala obvinění z mučení nebo jiného špatného zacházení, případy sexuálního a genderově podmíněného násilí, nucené práce a nucených zmizení a další závažná porušování lidských práv.