Urgentní
akce

© AFP/AI

Čína odsoudila tchajwanského aktivistu na pět let, stěžuje si na podmínky ve vězení

  Případ

Tchajwanský aktivista Lee Ming-čche je první zahraniční pracovník nevládní organizace, který byl zadržen a následně odsouzen poté, co v Číně vešel v platnost nový zákon o zahraničních nevládních organizacích. Od roku 2017 je v čínském vězení, kde si odpykává pětiletý trest za „podvracení státní moci“.

Ve vězeňské cele navíc nemá dostatek oblečení a je v ní velmi chladno. Dlouhé hodiny musí těžce pracovat. V prosinci 2018 dostal zkažené jídlo. Jeho žena si na podmínky manželova věznění stěžovala, vězeňské orgány ji ale obvinily z falešného nařčení ze špatného zacházení a od té doby nesměla manžela ve vězení ani jednou navštívit.

Lee Ming-čche je vězněm svědomí a měl by být okamžitě a bezpodmínečně propuštěn.Podpořím Amnesty v boji za lidská práva - DARUJI ❤

  Aktuality

  Článek publikován 9.7.2022

Lee Ming Čche propuštěn!

Vězení opustil v dubnu 2022. Nyní je skoro padesátiletý Lee konečně se svou rodinou.

Pozadí

Lee Ming-čche, manažer nevládní organizace Wen-šan Community College v Tchaj-peji, zmizel 19. března 2017 po překročení hranice na přechodu Kung-pej z Macaa do Ču-chaje v provincii Kuang-tung na jihu Číny. O deset dní později čínští úředníci potvrdili, že byl Lee Ming-čche zadržen kvůli podezření z „ohrožení národní bezpečnosti“. Lee Ming-čche už mnoho let podporuje organizace občanské společnosti a aktivisty v Číně. Tentokrát byl však Lee Ming-čche v Číně na osobní návštěvě, aby své tchyni zajistil lékařské ošetření.

Lee Ming-čche je prvním uvězněným zahraničním pracovníkem nevládní organizace od doby, kdy 1. ledna 2017 vešel v platnost zákon o zahraničních nevládních organizacích.

Ještě před soudem byl Lee Ming-čche šest měsíců držen v izolaci. Při jeho prvním veřejném vystoupení od zadržení Lee vypadal unaveně a zdálo se, že u soudu odříkává předem napsané „doznání“. Čínská televize odvysílala nahrávku ze soudního jednání, novinářům byl ale přístup do soudní budovy odepřen.

Lee Ming-čcheova manželka uspořádala 24. prosince 2018 v Tchaj-wanu tiskovou konferenci, při které sdělila, že věznice zadržela knihy, které Lee Ming-čcheovi dala, a že byl už dříve bez jakéhokoli vysvětlení dočasně převezen do jiné věznice. Dále byl ve vězení zablokován jeho účet, aby si nemohl koupit více jídla a oblečení.