Urgentní
akce

© Private

Aktivistka odosuzena k 6,5 letům vězení za snahu o transparentnější vládu

  Případ

Liu byla v červnu odsouzena k 6,5 letům vězení v důsledku svých protikorupčních aktivit. Je jednou z mnoha aktivistů spojených s „Hnutím nových občanů“, kteří byli pronásledováni nebo zadrženi v rámci tvrdého zásahu čínských úřadů. Hnutí podporuje aktivity občanské společnosti a diskuse o politické situaci. Zásah proti němu prokazuje pokrytectví čínských úřadů, které tvrdí, že bojují proti korupci, ale zatím postihují ty, kteří se ji snaží odhalit. Liu byla údajně ve vazbě mučena.

Aktivistka Liu Ping byla 19. června 2014 odsouzena k šesti a půl letům odnětí svobody za „vyvolávání hádek a způsobování potíží“, „shromažďování davu k narušování pořádku na veřejném místě“ a „použití zlého kultu ke znevažování práva“. Ve vazbě ji prý v červnu 2013 mučili a nebyla jí poskytnuta adekvátní lékařská péče. Liu Ping je vězenkyní svědomí.

Stíhání Liu Ping je zřejmě politicky motivované. Je to jen část tvrdého zásahu vlády proti „Hnutí nových občanů“, síti aktivistů, která má za cíl prosazovat transparentnost vlády a upozorňovat na korupci. Přestože „Hnutí nových občanů“ není v jejím rozsudku zmíněno, je jednou z desítek lidí, kteří byli zadrženi a odsouzeni kvůli svým aktivitám s ním spojeným.

21. dubna 2013 uspořádala Liu Ping spolu se dvěma dalšími aktivisty demonstraci, která požadovala, aby vysoce postavení úředníci zveřejnili svá jmění, čímž by přispěli k větší vládní transparentnosti. Krátce nato, 27. dubna, Liu Ping zatkli.

V předsoudní vazbě drželi Liu Ping o tři měsíce déle, než je zákonem povolená lhůta. U okresního soudu potom Liu Ping uvedla, že ji ve vazbě mučili – policistka ji při výslechu chytla za vlasy a praštila její hlavou o železné mříže. Další ji silou zkroutila zápěstí, aby jí odebrala krev. Její právníci se soudu nemohli účastnit, jelikož je nikdo včas neinformoval navzdory povinnému oznámení tři dny před konáním soudu. Verdikt soudu dal za pravdu obžalobě. Vinnou z „vyvolávání hádek a způsobování potíží“ byla Liu Ping shledána například proto, že podle očitých svědků organizovala shromáždění, na kterých se diskutovalo o politických a sociálních tématech, sdílela na webových stránkách fotky ze shromáždění, na kterých ona a jiní aktivisté drží transparenty, a během jednoho shromáždění poskytla Liu Ping telefonní rozhovor zahraničním médiím. Její odvolání bylo zamítnuto.

Liu Ping trvá na tom, že je nevinná, a že jednoduše zákonně uplatňovala svá práva. Nyní ji drží ve vězení a existují obavy, že nedostává lékařskou péči, kterou potřebuje. Úřady navíc neustále obtěžují členy její rodiny. Její dceři, Liao Minyue, bylo zakázáno účastnit se soudního jednání. 22. června ji navíc úřady upozornily, že nesmí opustit zemi a pokud by neodevzdala svůj pas, byl by zneplatněn. Matce Liu Ping navíc řekli, že pokud nebude spolupracovat, už svou dceru nemusí vidět.

  Aktuality

  Článek publikován 31.10.2019

Liu Ping byla propuštěna!

Po šesti letech ve vězení je Liu Ping opět doma.

  Článek publikován 16.1.2015

Liu mohla ve vězení poprvé navštívit dcera

Pozadí

V roce 2011 se Liu Ping pokoušela jako nezávislá kandidovat do místního kongresu. Místní státní představitelé ji údajně sledovali, narušovali její kampaň, předvolávali ji k výslechu, libovolně ji zadržovali, zastrašovali její příznivce nebo jí v domě odpojili elektřinu. Nakonec byla z účasti ve volbách vyřazena. V posledních letech byla Liu Ping aktivní v různých oblastech lidskoprávní činnosti, díky čemuž byla často zastrašována, zbita a nelegálně držena.