Urgentní
akce

© Private

Prominentní právní vědec ve vězení kvůli obraně lidských práv. Pomůžete?

  Případ

Prominentní právní vědec a obránce lidských práv Sü Č’-jung byl zadržen v únoru 2020 a následně obviněn z údajného „podvracení státní moci“. Téměř rok strávil na samotce a byl mu odepřen přístup k právníkovi. Ve vazbě byl opakovaně mučen.

Sü Č’-jung je uznávaný právní vědec a lidskoprávní aktivista, známý svou prací ve prospěch znevýhodněných skupin a působením v „New Citizens’ Movement“, volné síti aktivistů, kterou Sü založil v roce 2012 s cílem zasazovat se o transparentnost vlády a odhalovat korupci. Za svůj pokojný aktivismus již v letech 2013 až 2017 strávil čtyři roky ve vězení na základě vykonstruovaných obvinění z rušení veřejného pořádku.

Po roce zadržování v izolaci se Sü Č’-jung konečně mohl 21. ledna a 5. února 2021 setkat se svým právníkem prostřednictvím videohovoru. Sü v těchto hovorech uvedl, že jeho současné podmínky ve vazební věznici v okrese Lin-šu jsou neuvěřitelně tvrdé, a zmínil, že každý den dostává k jídlu pouze jednu housku v páře. Sü v hovoru také popsal zacházení, které musel snášet při zadržování v „rezidenčním dozoru na určeném místě“, kde byl připoután k železné židli, přičemž jeho končetiny byly spoutány více než deset hodin denně po dobu delší než týden. Tato poloha ho velmi vyčerpávala a způsobovala mu dýchací potíže.

Podle obžaloby ho prokuratura obvinila z „podvracení státní moci“ za údajné zveřejňování online komentářů, iniciování online chatových skupin a vedení online workshopů o nenásilném aktivismu. Jak opakovaně upozorňovali odborníci OSN na lidská práva, existují obavy, že čínské orgány soustavně využívají ustanovení o národní bezpečnosti k tomu, aby se zaměřily na obránce lidských práv.

Sü Č’-jung byl mezi desítkami právníků a aktivistů, převážně členů „New Citizens’ Movement“, kteří se v prosinci 2019 zúčastnili neformálního setkání ve městě Sia-men na jihovýchodním pobřeží Číny. Na setkání diskutovali o situaci občanské společnosti a aktuálním dění v Číně. Bezprostředně po setkání začala čínská policie postupně předvolávat a zadržovat účastníky setkání v Sia-men.

Spolu se Sü Č’-jungem byli z podvracení státní moci obviněni také Ting Ťia-si (丁家喜) a Čang Wej-pching (常玮平), další obránci lidských práv a bývalí právníci, kteří byli kvůli svému aktivismu zbaveni právnické způsobilosti. Sü, Ting a Čanf svým právníkům sdělili, že byli ve vazbě vystaveni mučení a špatnému zacházení.

Li Čchiao-čchu, partnerka Sü Č’-junga a pracovněprávní a feministická aktivistka, byla držena v tajné vazbě od února do června 2020. V důsledku jejích pokračujících výzev k propuštění Süho byla Li znovu zadržena úřady dne 6. února 2021 a dne 15. března 2021 obviněna z „podvracení státní moci“. Během zadržení se u Li zhoršily depresivní stavy a začala trpět halucinacemi. Nadále jí hrozí bezprostřední riziko mučení a špatného zacházení.

Pozadí

Od masivního zásahu proti právníkům a aktivistům v roce 2015 čínské úřady systematicky využívají obvinění z ohrožování národní bezpečnosti s extrémně vágními ustanoveními, jako je „podvracení státní moci“ a „podněcování k podvracení státní moci“, ke stíhání právníků, vědců, novinářů, aktivistů a pracovníků nevládních organizací.

 

Aktuální počet podpisů: 2301 Náš cíl: 3000

Připojit se k petici:

Souhlasím se zpracováním osobních údajů podle zásad o ochraně a zpracování osobních údajů Adresátům petice zasíláme pouze křestní jméno a první písmeno příjmení signatářů, bez jakýchkoliv kontaktních údajů.

Celé znění on-line petice, kterou posíláme adresátům.

Adresáti

  • Vrchní státní zástupce, Wang Qinjie

Požadujeme

  • Okamžité propuštění Sü Č’-junga a stažení všech obvinění vedených vůči němu
  • Až do doby jeho propuštění zajištění pravidelného a neomezeného přístupu k rodině a právníkům dle jeho výběru
  • Zajištění práva na svobodu projevu a sdružování pro obránce lidských práv v Číně

Art For Amnesty - obrazy k prodeji

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...