Urgentní
akce

© Private

Žena bojující za práva všech čínských žen

  Případ

Su Čchang-lan (Su Changlan) je čínská učitelka, která byla v roce 2014 zatčena kvůli svým poklidným aktivistickým činnostem (př. vyjádření solidarity s prodemokratickými Hongkongskými protesty na sociálních sítích) a obviněna za „podněcování podvratné činnosti vůči státní moci“. Pracovní skupina OSN, aktivní ve věci svévolného zadržování, vyhlásila svůj názor v prosinci 2015 - věznění Su je svévolné a čínská vláda by ji měla propustit, také kompenzovat za neoprávněné omezování její svobody. Do dnešního dne zůstává Su držena v zádržném zařízení v distriktu Nanhai v Číně.

Su Čchang-lan je 45letá prodemokratická čínská aktivistka, která se ve své aktivistické práci věnovala ženským a dětským právům, jako je např. obchodování s dětmi, dětské nevěsty, plánování rodičovství, násilí páchané na ženách v souvislosti s politikou jednoho dítěte a dědictví. Zabývala se také právy migrujících dětí, právy na půdu, nuceným vystěhováním a prodemokratickou činností. Všechny tyto aktivity byly zcela nenásilné, přesto byla nucena kvůli svému otevřenému vyjadřování zanechat své pedagogické práce a několikrát byla zadržena.

V říjnu 2014 byla zatčena a později i obviněna z „podněcování podvratné činnosti vůči státní moci“ poté, co na internetu uveřejnila komentáře na podporu prodemokratických protestů v Hongkongu. Je jí odpírán kontakt s rodinou a až do května 2015 se nemohla setkat s obhájcem. Tehdy proběhlo první, ale taky poslední setkání. Poté, co byla Su ve vězení celý rok, ji prokuratura města Foshan obvinila z „podněcování k podvracení státní moci“. Před soud se měla Su dostavit v dubnu 2016, ale ten i přesto, že už uplynul od této doby více než rok, ještě nevyhlásil verdikt.

  Aktuality

  Článek publikován 27.10.2017

Su Čchang-lan propuštěna!

Su Čchang-lan byla ve čtvrtek 26. 10 propuštěna z detenčního zařízení, kde byla tři roky držena.

Pozadí

Případ Su Čchang-lan je podobný mnoha jiným případům čínských vězňů svědomí obviněných za svou aktivistickou činnost. Přesto tato prodemokratická aktivista v něčem vyniká. Byla jednou z vůdčích osobností hnutí za práva žen v Číně a snažila se tak pomoci milionům z nich.

Podmínky její vazby jsou velmi špatné. Kvůli dlouhodobému zadržování a potížím se srdcem není její tělesný stav dobrý. Svou celu velkou 80 čtverečních metrů sdílí s 50 až 70 dalšími vězeňkyněmi. Místo na spaní je široké jen asi 60 centimetrů a vzhledem k takto omezenému prostoru může jen zřídka bez potíží spát. Pravidelně ji postihuje necitlivost v rukou a nohou, trpí bolestmi hlavy a potížemi se zrakem. Ve vazbě potřebuje pravidelně navštěvovat lékaře. V jednom případě ze začátku dubna 2015 vedla zanedbaná léčba k více než desetidenní horečce. Su Čchang-lan obhájci řekla, že nebyla k přiznání nucena mučením, ale policie jí hrozila, že velká závažnost jejího případu si vyžádá tvrdý trest. Její manžel Čchen Te-čchüan byl v letech 2009 a 2011 dvakrát zraněn. Podle Su Čchang-lan byla tato napadení důsledkem odplaty za její činnost. Čchen Te-čchüan je v důsledku toho trvale postižený.