Urgentní
akce

© Radio Free Asia/AI

Básník zadržen za připomínání zesnulého Liu Siao-Poa

  Případ

Básník Wu Mingliang, lépe známý jako “Langzi” (v překladu “Tulák”), byl zadržen kvůli podezření z “nelegální obchodní činnosti”. Již dříve byl vyslýchán poté, co se připojil k podpisům na podporu Liu Siao-Poa. Amnesty International věří, že Langzi je v hledáčku policie kvůli tomu, že spolupracoval na vydání sbírky básní v upomínku na zesnulého laureáta Nobelovy ceny. Bezpečnostní složky se mají do 25. září rozhodnout, jestli Tuláka obviní.

Wu Minglianga, známého básníka a člena Nezávislého čínského PEN klubu, odvedla policie 18. srpna 2017 z domova a zadržela kvůli podezření z „nelegální obchodní činnosti“. Policie mu během domovní prohlídky zabavila počítače a další osobní věci. Wu Mingliang je momentálně zadržen v detenčním centru ve městě Kanton, odkud pochází.

Podle Mingliangova právníka a přátel je v tuto chvíli zadržen kvůli účasti na vytvoření básnické sbírky na památku Liu Siao-poa, který zemřel 13. července 2017. Wu Mingliang byl již předtím 1. července 2017 na 10 dní zadržen poté, co podepsal dopis na podporu zadrženého bojovníka za svobodu.

Svému právníkovi při jeho návštěvě v detenčním centru 23. srpna 2017 řekl, že se ho policejní úředníci stále ptají na výstavní katalog jeho práce, kterou publikoval bez výslovného úředního povolení. Podle Mingliangových přátel byl také Peng Heping, který vytiskl Mingliangův výstavní katalog, zadržen za podezření z „nelegální obchodní činnosti“ 29. srpna a mají ho držet ve stejném detenčním centru. O jeho zadržení nemáme ale žádné bližší informace.

Jelikož jsou tito muži trestně zadrženi v detenci, musí se Veřejná bezpečnostní kancelář do 25. září rozhodnout (lhůta 37 dní od zadržení), zda Wu Minglianga a Peng Hepinga oficiálně zatkne. Čínské bezpečnostní složky často zadržují aktivisty a stoupence občanské společnosti prostřednictvím obvinění z ekonomických zločinů.

  Aktuality

  Článek publikován 4.10.2017

Čínští vězni svědomí Langzi i Peng Heping propuštěni!

Děkujeme za podporu! Básník Langzi i jeho přítel Peng Heping byli propuštěni na svobodu.

Pozadí

Osmačtyřicetiletý Wu Mingliang je známý čínský básník a člen Nezávislého čínského PEN klubu, přidružené organizace Mezinárodního PEN klubu pro spisovatele. Zesnulý laureát Nobelovy ceny Liu Siao-po byl bývalým prezidentem Čínského klubu PEN. Wu Mingliang dříve pracoval v novinách a časopisech v Kantonu. Začal psát roku 1985 a napsal či editoval několik básnických sbírek.

Wu Mingliang byl na dva týdny zadržen poté, co se v roce 2011 účastnil několika prodemokratických protestů zvaných čínská Jasmínová revoluce. Po 17. únoru, kdy byla anonymní výzva k „Jasmínové revoluci“ publikována online, bylo více než sto aktivistů zadrženo, sledováno, drženo v domácím vězení nebo prostě zmizelo. Navíc bylo přes deset právníků krátce zadrženo a donuceno státními složkami, aby se neujímali případů obhajoby aktivistů a policie jim dokonce řekla, aby o zadržených přestali tweetovat.

V červnu 2017 se Wu Mingliang přidal k podpisu prohlášení na podporu Liu Siao-poa, který byl v tu dobu ve vazbě vážně nemocný, a poskytoval rozhovory hongkongské kabelové televizi. Nebylo překvapením, když byl následně 1. července 2017 na 10 dní administrativně zadržen.

Čína často zadržuje ochránce lidských práv na základě obvinění ekonomického rázu, aby se vyhnula kritice, která by se jinak objevila u obvinění, která se obvykle užívají u případů, které vláda považuje za “citlivé”. Bojovník za lidská práva Guo Feixiong byl zadržen v únoru roku 2006 a odsouzen k pěti letům vězení za “nelegální obchodní činnost” poté, co vydal knihu s názvem Šen-jangské politické zemětřesení. Umělec Aj Wej-wej byl zadržen v dubnu roku 2011 a bez jakéhokoliv obvinění držen ve vazbě předběžného zadržení 81 dní. Nakonec byl obviněn z daňových úniků. Dva aktivisté spojení s přední protidiskriminační nevládní organizací Yirenping, Kuo Bin a Yang Zhanqing, byli stejně jako Kuo Jü-šan a He Zhengjun z neziskového think tanku Transition Institute zadrženi v roce 2015 za podezření z “nelegální obchodní činnosti” jako součást širokého přísného opatření proti občanskoprávním organizacím v Číně.

Nejméně devět aktivistů bylo zadrženo na konci července po účasti na vzpomínkové akci za Liu Siao-poa v Ťiang-menu, kde si připomněli sedmý den od jeho smrti. Wei Xiaobing, He Lin, Liu Guangxiao, Li Shuija, Wang Meiju a Qin Mingxin byli propuštěni asi o měsíc později. Vice informací zde.. Další aktivista Ma Qiang byl zadržen v Sečuánu, když jel do oblasti Tibetu. Jiang Jianjun a Wang Chenggang, kteří jeli 17. července 2017 do Laohutanu v přístavním městě Ta-lien (blízko místu, kde byly rozptýleny ostatky Liu Siao-poa), aby mu vyjádřili úctu, byli zadrženi na 10 dní.

Liu Siao-po byl v roce 2009 odsouzen k jedenácti letům vězení za “podněcování k podvracení státní moci” psaním článků kritizujících čínskou vládu a spoluautorstvím na “Chartě 08”, manifestu, který žádá čínskou vládu o dodržování hodnot celosvětových lidských práv a demokratický rozvoj.