Urgentní
akce

Filming for Tibet

Na 6 let do vězení za natočení dokumentu

  Případ

Tibetský filmař Dhondup Wangčchen byl v březnu 2008 uvězněn za natáčení filmového dokumentu o pohledu Tibeťanů na olympijské hry 2008 v Pekingu, na Tibet i dalajlamu. Po ročním zadržení bez jakéhokoliv obvinění byl tajně odsouzen k šesti letům vězení.

Poté, co byl poprvé zadržen, ho policie několik týdnů vyslýchala. Během výslechů byl bit, často do hlavy, bylo mu odpíráno jídlo a spánek a byl přivazován k židli.

Na začátku roku 2009 najala jeho rodina dva pekingské právníky, aby ho zastupovali. Třikrát za ním jeli do věznice, aby vyjednali přístup ke svému klientovi a přístup k údajným důkazům, na které měli podle práva nárok. V březnu 2009 však úřady kompletně zakázaly přístup k Dhondupovi, protože prý obvinění proti němu zahrnovala státní tajemství. Jeho právníkům bylo dovoleno ho navštívit pouze jednou.

Na jaře 2010 nastoupil výkon trestu ve věznici Si-čchuan. Zde byl nucen pracovat až 18 hodin denně, avšak od doby, co ho Amnesty International zařadila mezi své vězně svědomí (osoby vězněné jen za své přesvědčení či názory), se tyto podmínky zlepšily.

  Aktuality

  Článek publikován 5.6.2014

Dhondupa dnes ráno propustili z vězení

  Článek publikován 30.5.2014

Dhondupa už brzy propustí z vězení

Pozadí

Dhondup Wangčchen pochází z farmářské tibetské rodiny. V říjnu 2007 začal se svým přítelem, mnichem Gologem Jigmem, natáčet dokument Nechat strach za sebou (Leaving fear behind), který zahrnuje sérii rozhovorů s Tibeťany o jejich názorech na tehdy nadcházející olympijské hry v Pekingu, na porušování lidských práv v Tibetu a na dalajlámu. Autoři vyslechli celkem 108 Tibeťanů a natočili kolem 35 hodin záznamů pro film. Záznamy byly propašovány do Švýcarska, kde je bratranec Dhondupa Wangčchena sestříhal na 25minutový film. Pro Dhondupa to bylo poprvé, kdy držel kameru v ruce. Kvůli strachu z možných represí nejdříve přestěhoval své rodiče, ženu i děti do Indie.