Urgentní
akce

© Private

Egypt trestá vězením kritiky režimu i jejich právníky. Zastaňte se jich!

  Případ

V roce 2021 poslal po hrubě nespravedlivém procesu egyptský soud na pět let do vězení prominentního britsko-egyptského aktivistu, blogera a kritika režimu Alaa Abd el-Fattaha, jeho právník Mohamed Baker dostal čtyřletý trest. Proti rozsudku se nelze odvolat. Oba jsou drženi v nelidských podmínkách v malých celách bez postelí i matrací a platí pro ně přísnější pravidla než pro ostatní vězně. Alaa Abd el-Fattah začal na protest proti nespravedlivému trestu a krutým podmínkám držet hladovku a jeho zdravotní stav je velmi vážný.

Alaa Abd el-Fattah je známý britsko-egyptský bloger, politický aktivista a kritik režimu. V posledních letech byl několikrát zadržen a vězněn, mimo jiné za svou účast na protivládních protestech, které v lednu 2011 vedly ke svržení tehdejšího prezidenta Husního Mubáraka, jenž byl u moci téměř třicet let. Naposledy byl zatčen 29. září 2019 a od té doby je ve vězení.

Mohamed Baker je právník v oblasti lidských práv a ředitel Centra pro práva a svobody Adalah, které založil v roce 2014. Baker byl zatčen ve stejný den jako Fattah, když se vydal na státní zastupitelství, aby aktivistu zastupoval.

Oba muži byli od 29. září 2019 svévolně zadržováni a teprve o více než dva roky později, 28. října 2021, začal ostře sledovaný soudní proces, který byl ale neveřejný.

Aby úřady obešly dvouletou lhůtu pro možný pobyt ve vazbě, vedly proti Fattahovi a Bakerovi dvě různá vyšetřování s podobnými obviněními, což je v Egyptě častý postup, jak obejít zákon a prodloužit vazbu na neurčito.

V prosinci 2021 poslal mimořádný soud za „šíření falešných zpráv“ Alaa Abd el-Fattaha na pět let a Mohameda Bakera na čtyři roky do vězení. Proti rozsudkům se nelze odvolat, protože byly vyneseny zvláštním soudem.

Fattah a Baker jsou drženi v nelidských podmínkách ve věznici s maximální ostrahou Tora 2 v Káhiře. Vězeňské orgány je drží v malých, špatně větraných celách a odpírají jim postele a matrace. Na rozdíl od ostatních vězňů mají zakázáno cvičit na vězeňském dvoře a nesmějí využívat vězeňskou knihovnu ani dostávat na vlastní náklady knihy nebo noviny zvenčí. Vězeňské orgány jim také odpírají odpovídající oblečení, přístup k teplé vodě a jakékoli osobní věci včetně rodinných fotografií.

Alaa Abd el-Fattah drží od 2. dubna hladovku na protest proti nespravedlivému věznění, krutým podmínkám ve vězení a odepření konzulárních návštěv.

Mohamed Baker během návštěvy věznice informoval svou manželku, že v důsledku omezeného pohybu a špatných vězeňských podmínek trpí bolestmi kloubů a svalů.

Obě rodiny podaly na zacházení s Bakerem a Fattahem ve vězení stížnost, na kterou zatím nikdo z vězeňské správy nereagoval.

Soudní řízení před zvláštními soudy je ze své podstaty nespravedlivé, neboť proti jejich rozsudkům se nelze odvolat k vyšší instanci. Obžalovaným bylo rovněž upřeno právo na přiměřenou obhajobu, neboť jejich právníkům bylo znemožněno komunikovat s nimi v soukromí a pořizovat si fotokopie spisů, obžalob a rozsudků. Dne 3. ledna 2022 prezident Abd al-Fattáh as-Sísí rozsudek nad oběma muži potvrdil. Z dokumentu, který měla Amnesty k dispozici k nahlédnutí, vyplývá, že trest začal běžet od data potvrzení trestu, a nikoliv od data jejich zatčení.

Právníci Mohameda Bakera podali u správního soudu žádost, aby mu bylo 31 měsíců, které již strávil vyšetřovací vazbě, započteno do trestu.

  Aktuality

  Článek publikován 9.8.2023

Egyptský právník byl propuštěn. Jeho klient ale zůstává nespravedlivě uvězněn

Mohamed Baker, jeden z případů Maratonu psaní dopisů 2021, byl propuštěn z téměř čtyři roky trvající vazby. Jeho klient Alaa Abd el-Fattah ale zůstává nespravedlivě uvězněn.

  Článek publikován 26.4.2023

Uvězněný právník byl zbit ve vězení. Jeho manželka byla zatčena, protože o tomto špatném zacházení informovala

Egyptský právník Mohamed Baker a jeho klient, aktivista Alaa Abdel Fattah, jsou od září 2019 ve vězení. Na začátku dubna 2023 byl Mohamed zbit a umístěn na disciplinární celu, protože se zastal postarších spoluvězňů. Jeho manželka o tomto špatném zacházení informovala na sociálních sítích, následují den byla zatčena. Alaa mezitím uvažuje, že zahájí další protestní hladovku.

  Článek publikován 17.11.2022

Egyptský aktivista oznámil konec extrémní hladovky, boj za jeho propuštění ale nekončí

Britsko-egyptský aktivista Alaa Abd el-Fattah držel u příležitosti Konference OSN o změně klimatu (COP27) v Egyptě extrémní hladovku, nepřijímal žádné jídlo ani vodu. Jeho rodině bylo po týdnu marného snažení dovoleno obnovit s ním komunikaci. Alaa oznámil, že s koncem klimatické konference extrémní hladovku ukončí. Boj za jeho osvobození pokračuje.

  Článek publikován 14.11.2022

Egyptskému aktivistovi držícímu extrémní hladovku zakázali komunikovat s rodinou, panují silné obavy o jeho zdravotní stav

Alaa Abd el-Fattah je britsko-egyptský aktivista odsouzený k pětiletému trestu vězení za „šíření falešných zpráv.“ Od dubna 2022 drží hladovku, kterou se na začátku listopadu rozhodl zintenzivnit a přestal přijímat jakékoliv jídlo a vodu. Egyptské úřady mu znemožňují kontakt s rodinou i právníkem. Panují silné obavy o jeho zdravotní stav.

  Článek publikován 7.11.2022

Egyptský aktivista v přímém ohrožení života, drží extrémní hladovku a nepřijímá žádné jídlo ani vodu

Známý aktivista a bloger Alaa Abd el-Fattah byl spolu se svým právníkem v září 2019 zatčen a uvězněn za kritiku egyptského režimu. Od dubna 2022 drží protestní hladovku. Nyní se u příležitosti konference OSN o změnách klimatu (COP27) v Egyptě rozhodl přestat přijímat jakékoliv jídlo i vodu, je proto ve vážném ohrožení života.

Pozadí

V listopadu 2020 káhirský trestní soud bez jakéhokoliv řádného procesu rozhodl o zařazení Mohameda Bakera a Alaa Abd el-Fattaha na „seznam teroristů“, a to na dobu pěti let. Oběma mužům bylo rovněž na pět let zakázáno vycestovat ze země, zapojit se do politické nebo občanské činnosti a byl jim zmrazen majetek.

V dubnu roku 2022 egyptské úřady propustily desítky mužů a žen zadržovaných z politických důvodů, včetně novináře Mohameda Salaha, obránce lidských práv Ibrahima Ezz El-Dina a novináře a politika Hossama Moanise, kteří byli svévolně zadržováni po dobu 29 až 34 měsíců. Prezident Abd al-Fattáh as-Sísí zároveň vyzval k „národnímu dialogu“ s opozičními politiky a oznámil obnovení činnosti prezidentského výboru pro udělování milostí.

V květnu 2022 vyzvala skupina osmi egyptských nevládních organizací úřady, aby zajistily propuštění všech svévolně zadržovaných osob.