Urgentní
akce

© AFP via Getty Images

Bojovala proti korupci a beztrestnosti v Guatemale, teď je zavřená ve vazbě. Pomůžete Claudii Gonzáles?

  Případ

Claudia Gonzáles, obránkyně lidských práv a právnička bojující s korupcí a beztrestností v Guatemale, byla 28. srpna 2023 zatčena a umístěna do vazby. Čelí obvinění, která nemají pevný právní základ, a panují obavy, že soudní proces bude zmanipulovaný. Úřady se Claudii očividně snaží umlčet, podobně jako další bojovníky za lidská práva. Podpořte ji podpisem petice a požadujte její osvobození.

Claudia Gonzáles Orellana (55) je bývalou úřednicí Mezinárodní komise proti beztrestnosti v Guatemale (CICIG), kterou zřídila OSN a která v zemi odhalovala korupční skandály a ostře sledované případy porušování lidských práv.

Jako právnička měla Claudia několik klientů z řad CICIG a Úřadu zvláštního prokurátora proti korupci a beztrestnosti (FECI), jež obhajovala proti nespravedlivým obviněním vzneseným v souvislosti s jejich prací. V květnu 2023 Claudia za svou práci získala prestižní mezinárodní ocenění Lawyers for Lawyers Award udělované právníkům, kteří kvůli své práci čelí vysokým rizikům.

Claudia byla zatčena spolu s několika dalšími bývalými členy CICIG a FECI 28. srpna 2023. Od té doby je držena ve vazbě, podle dostupných zpráv dokonce na samotce. Podle guatemalského práva má soudce den po zatčení rozhodnout, zda bude zatčená osoba formálně obviněna, což se v Claudiině případě nestalo.

Obvinění byla proti Claudii vznesena pouze kvůli tomu, že jako členka CICIG požádala o zbavení imunity soudce. Navíc je obviněna z údajného „zneužití pravomoci“, přestože nikdy nezastávala žádnou funkci v guatemalské státní správě. K tomu je velmi znepokojující, že projednávání jejího případu je tajné, což podrývá její právo na spravedlivý proces. Claudiini právníci se obávají, že soudce při posuzování jejího případu nezůstane nestranný.

Claudia čelí obvinění jenom proto, že bojovala proti beztrestnosti a korupci. Připojte svůj podpis k petici a postavte se za ni!

  Aktuality

  Článek publikován 22.11.2023

Posun v případu guatemalské právničky!

Guatemalská právnička Claudia Gonzáles byla po osmdesáti dnech propuštěna z vězení. Zbytek soudního procesu stráví v domácím vězení.

Pozadí

Guatemalská vláda v roce 2019 odmítla obnovit mandát pro Mezinárodní komisi proti beztrestnosti v Guatemale (CICIG). Od té doby představitelé této instituce a Úřadu zvláštní prokuratury proti korupci a beztrestnosti (FECI), který s CICIG úzce spolupracoval, čelí perzekuci a kriminalizaci ze strany úřadů v odvetě za jejich práci.

Claudia Gonzáles Orellana některé z bývalých členů CICIG a FECI obhajovala v nespravedlivých procesech. Její klientka Virginia Laparra si například v současnosti odpykává trest ve vězení, protože v době působení na FECI podala stížnost proti jednomu soudci. Juan Francisco Sandoval, bývalý šéf FECI, byl donucen k útěku do exilu. Virginia, Juan a další její klienti od doby Claudiina zatčení nemají právní zastoupení.

Od roku 2019 bylo kvůli nepodloženým obviněním vzneseným státní prokuraturou z Guatemaly donuceno utéct již padesát obránců lidských práv, státních zástupců, bývalých členů CICIG, soudců a novinářů. V zemi naprosto chybí záruky nestrannosti soudců a práv obviněných. Nedávné případy zdokumentované Amnesty dokazují, že guatemalské úřady nezaručují právo na spravedlivý proces a další práva osob čelících nepodloženým obviněním. Odborníci na mezinárodní právo opakovaně vyjadřují znepokojení nad kriminalizací těch, kteří se v dříve v Guatemale podíleli na boji proti korupci a beztrestnosti, k nimž dnes patří i Claudia.