Urgentní
akce

Honduras: OZBROJENÝ ÚTOK PROTI ČLENŮM ORGANIZACE COPINH

  Případ

30. června neznámí útočníci napadli koordinátory organizace COPINH (Občanská rada lidových a domorodých organizací Hondurasu), když byli na cestě do města La Esperanza. Členové COPINH jsou v extrémním ohrožení.

30. června se generální koordinátorka COPINHu Berta Zuniga Cáceresová a národní koordinátoři Sotero Chavarría Fúnez a José Asunción Martínez vraceli z komunity Cancire v Santiago Puringla do Esperanzy. Diskutovali s domorodou radou o strategiích ochrany teritoria a životního prostředí v Canciru. Členové COPINHu sdělili Amnesty International, že kolem půl třetí je na venkovské cestě předjelo ve vysoké rychlosti auto, které následně zastavilo uprostřed cesty. Tři muži společně s řidičem vystoupili a vyhrožovali posádce mačetami. Jeden z mužů hodil po autu kamenem a zasáhl přední sklo. O několik minut později to samé vozidlo předjelo vozidlo COPINHu, uvnitř byl však jen řidič. Ten se následně pokusil auto organizace vytlačit z cesty. Členům COPINHu se podařilo útočníkovi ujet, když dorazili do městských oblastí.

Sotero Chavarría Fúnez informoval Amnesty International, že v předchozích dnech se na něj v jeho rodném městě vyptávali dva neznámí muži. V červnu se neznámí muži ve vozidle pokusili unést matku jeho dětí. 21. června oznámil COPINH, že Franciscu Javieru Sánchezovi, jednomu z koordinátorů, vyhrožoval neznámý muž se zbraní s tím, že zabije i jeho děti.

  Aktuality

  Článek publikován 28.5.2020

Honduraská vláda poskytla ochranu členům COPINH

Organizace COPINH (Občanská rada lidových a domorodých organizací Hondurasu), která ještě v loňském roce hlásila četné útoky na své členy konečně získala podporu honduraské vlády, která jim od ledna 2020 slíbila ochranu před dalšími útoky.

  Článek publikován 16.1.2020

Vězení za vraždu Berty Cáceres

Trestní soud v prosinci 2019 v Hondurasu odsoudil sedm z osmi osob obviněných z vraždy Berty Cáceresové

  Článek publikován 6.12.2017

Násilné represe po volbách

Nejméně 13 lidí bylo údajně zabito, deset zadrženo a další zraněni v důsledku násilného potlačení protestů vyvolaných prezidentskými volbami v Hondurasu dne 26. listopadu. Z

Pozadí

Členové COPINHu a příbuzní Berty Cáceresové, aktivistky zavražděné v roce 2016, byli oběťmi obtěžování a útoků od okamžiku, kdy byla 2. března 2016 ve svém domě ve městě La Esperanza zastřelena Berta Cáceresová, vedoucí a spoluzakladatelka organizace COPINH. V současnosti zastrašovaná Berta Zúniga je její dcera.

8. března 2016 zaparkovali v San Francisco de Lempira v jihozápadním Hondurasu 4 ozbrojení muži v civilu ve 2 vozidlech bez poznávací značky na pozemku rádiové stanice a fotili lidi, kteří vstupovali a nebo odcházeli. Jeden z mužů vyhrožoval zbraní zaměstnanci rádia, poté mu vzal telefon a vymazal všechny fotografie, které muž pořídil, aby situaci zdokumentoval. Tentýž týden viděli členové komunity, jak dva muži ve vozidlech bez poznávací značky jezdí kolem domu Aureliana Moliny, následně se pokusili do domu vloupat, avšak bez úspěchu. 11. března ohlásili členové COPINHu, že neidentifikovaní muži monitorují azylový dům pro ženy a komunitní centrum organizace. Tentýž den pořizovali policejní důstojníci fotografie účastníků veřejné demonstrace, která požadovala spravedlnost pro Bertu Cáceresovou v několika městech Hondurasu. Ještě ten samý týden sledoval ozbrojený muž v civilu jednu z dcer Berty Cáceresové v obchodním centru v hlavním městě Tegucigalpa.

13. června 2016 byly vyloupeny kanceláře honduraské organizace MADJ (Hnutí pro spravedlnost a důstojnost). Pachatel ukradl počítače s citlivými informacemi v důležitých případech, včetně nájemné vraždy spoluzakladatelky organizace COPINH Berty Cáceresové.

31. ledna 2017 vydala mezinárodní organizace Global Witness novou zprávu o situaci obránců země, teritorií a životního prostředí v Hondurasu. O víkendu, který předcházel, začal na sociálních sítích cirkulovat plakát, který obviňoval členy organizací MILPAH (Nezávislé hnutí domorodců Lenca z La Paz), CEHPRODEC (Honduraské centrum pro podporu komunitního rozvoje), COPINH a Global Witness z diskreditace, spojenectví s radikálními skupinami a finanční podpory kampaní pomlouvající Honduras.

COPINH bojuje za práva domorodců Lenca už celých 20 let. Členové COPINHu vedou kampaně za to, aby měli domorodci právo na bezplatný, včasný a informovaný souhlas ve spojení s návrhem výstavby vodní elektrárny z roku 2011, která by mohla vést k vystěhování z jejich domovských oblastí. Členům organizace kvůli jejich práci dlouhodobě vyhrožují a obtěžují je kvůli jejich práci. Ve vyšetřování vraždy Berty Cáceresové došlo k minimálnímu posunu, přestože byla roky terčem výhružek a obtěžování kvůli svým lidskoprávním aktivitám a byla ji udělena předběžná opatření Interamerickou komisí pro lidská práva. Amnesty International vyzvala autority, aby zpřístupnily veškeré důkazy v případu, takže strany zapojené ve vyšetřování mohou uplatnit svá práva a může dojít k důkladnému a nestrannému vyšetření vraždy.

Mockrát děkujeme za podporu případu.

Děkujeme Vám za podporu případu, honduraská vláda se od ledna 2020 zavázala chránit členy COPINH před dalšími útoky.

Požadujeme

  • Autority musí podniknout kroky v garantování bezpečnosti členů COPINH a splnit tak povinnost je chránit, jak vyplývá z předběžných opatření zaručených Interamerickou komisí pro lidská práva.
  • Autority musí iniciovat okamžité, důkladné a nestranné vyšetřování útoků a agresí, jak je nahlásili členové COPINH.
  • Honduras musí uznat legitimní práci, kterou členové COPINH odvádějí v oblasti lidských práv.

Adresáti

  • Ministr bezpečnosti General de División Julián Pacheco Tinoco

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...