Urgentní
akce

AFP via Getty Images

Organizátorce akce k uctění obětí masakru na náměstí Nebeského klidu hrozí deset let vězení. Pomůžete?

  Případ

Hongkongská prodemokratická aktivistka a právnička Chow Hang-tung byla na základě sporného zákona o národní bezpečnosti obviněna z „podněcování k podvratné činnosti“ a hrozí jí až deset let vězení. Chow Hang-tung pravidelně organizovala vzpomínkovou akci k uctění obětí masakru na náměstí Nebeského klidu z roku 1989.

Právnička a prodemokratická aktivistka Chow Hang-tung byla na základě drakonického zákona o národní bezpečnosti z roku 2020 dne 9. září 2021 obviněna z „podněcování k podvratné činnosti“ a hrozí jí až desetiletý trest odnětí svobody. V době obvinění byla místopředsedkyní hongkongské Aliance na podporu vlasteneckých demokratických hnutí Číny (Aliance), která od roku 1990 organizuje každoroční hongkongskou vigilii připomínající oběti krvavého potlačení prodemokratických demonstrací na pekingském náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men) v roce 1989.

V souvislosti se svíčkovou vigilií si přitom odpykává již dva jiné tresty – v prosinci 2021 byla odsouzena k ročnímu vězení za účast na nepovoleném shromáždění, v lednu 2022 dostala dalších 15 měsíců za „podněcování ostatních k účasti na nepovoleném shromáždění“ poté, co zveřejnila příspěvek na sociálních sítích, v němž vyzvala lidi, aby si 4. června 2021 připomněli krvavé potlačení protestů v centru Pekingu.

Chow Hang-tung uplatňovala své základní lidské právo na svobodu projevu pokojnými prostředky, obvinění proti ní tak musí být staženo a Chow musí být okamžitě propuštěna.

Hongkongská Aliance po tři desetiletí organizovala největší světovou vzpomínkovou akci k výročí masakru na náměstí Nebeského klidu, k němuž došlo v noci ze 3. na 4. června 1989, kdy byly v Pekingu zabity stovky – možná tisíce – lidí. Vojáci tehdy zahájili palbu na studenty a dělníky, kteří několik měsíců pokojně požadovali politické a ekonomické reformy a ukončení korupce. Další tisíce lidí po celé Číně byly zatčeny a uvězněny za účast na demonstracích. Od roku 1990 se každoročně 4. června desítky a někdy i stovky tisíc lidí připojují k vigilii se svíčkami v hongkongském Victoria Parku, aby uctili památku zabitých.

Touto cestou rovněž vyzývali čínské úřady, aby odhalily pravdu o tom, co se stalo, a přijaly odpovědnost za oběti na životech. Poslední dva roky byla vigilie zakázána z důvodu pandemie Covid-19. Než byla hongkongská svíčková vigilie v roce 2020 zakázána, byla jedinou rozsáhlou vzpomínkovou akcí na krvavé potlačení pokojných protestů na náměstí Nebeského klidu, která se v zemi konala.

  Aktuality

  Článek publikován 23.2.2024

Ona je ve vězení, on žije pod čínským dohledem. Partner hongkongské aktivistky píše o těžkých zkouškách i Valentýnu na dálku

Právnička a aktivistka z Hongkongu Chow Hang-tung je vězněna za pořádání pietní akce k uctění památky obětí masakru na náměstí Nebeského klidu v roce 1989. Na základě sporného zákona o národní bezpečnosti jí hrozí až 10 let vězení za ,,podněcování k podvratné činnosti“. Její partner a aktivista Ye Du žije pod policejním dohledem v čínském městě Kuang-čou. Letošní čínský Valentýn tak opět nemůžou trávit spolu. Místo toho jí Ye Du napsal láskyplný dopis.

  Článek publikován 28.8.2023

Pošlete Chow Hang-tung vzkaz solidarity!

Chow Hang-tung hrozí vysoký trest, protože připomínala památku obětí masakru na náměstí Nebeského klidu. Povzbuďte ji vzkazem solidarity zaslaným přímo do vězení, nebo na její sociální sítě, a dejte jí vědět, že má podporu po celém světě!

  Článek publikován 9.5.2023

Aktivistka uvězněná za upomínku protestů na náměstí Nebeského klidu dostala Cenu Gwanju za lidská práva

Chow Hang-tung je jednou z aktivistů a aktivistek, které jsme podpořili v rámci kampaně Maraton psaní dopisů 2022. Odpykává si trest ve vězení, protože v Hong Kongu spolupořádala každoroční vpomínkovou akci za oběti potlačení protestů na náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men) v červnu 1989. Za její neustávající úsilí jí byla udělena Cenu Gwanju za lidská práva jihokorejské Nadace 18. května.

Pozadí

Dne 8. září 2021 byla Chow a tři bývalí vedoucí představitelé Aliance Simon Leung Kam-wai, Tang Ngok-kwan a Chan Dor-wai zatčeni poté, co odmítli vyhovět žádosti úřadů o poskytnutí informací o členech, zaměstnancích a partnerských organizacích Aliance. Další bývalý vedoucí Tsui Hon-kwong byl zatčen dva dny poté.

9. září 2021 byla Aliance spolu s Chow Hang-tung a významnými zkušenými politiky Albertem Ho a Lee Cheuk-yan obviněna z „podněcování k podvratné činnosti“. V době obvinění byla Chow místopředsedkyní Aliance.

Po zahájení trestního stíhání proti hlavním členům Aliance a na základě rostoucího tlaku ze strany vlády byla hongkongská Aliance 25. září 2021 rozpuštěna.

Dne 29. září 2021 informovalo Ministerstvo národní bezpečnosti hongkongskou Alianci, že její majetek včetně bankovních účtů a nemovitostí byl zmrazen podle prováděcích pravidel k článku 43 zákona o národní bezpečnosti. Dne 26. října 2021 nařídil šéf vlády vymazat hongkongskou Alianci z obchodního rejstříku, s odůvodněním, že její činnost včetně organizování pokojných shromáždění narušuje „schopnost ústředních vlád chránit národní bezpečnost a udržovat veřejnou bezpečnost a pořádek“.

Zákon Čínské lidové republiky o zajištění národní bezpečnosti ve zvláštní administrativní oblasti Hongkong (NSL) byl jednomyslně schválen Stálým výborem všečínského shromáždění lidových zástupců a byl v Hongkongu přijat 30. června 2020 bez jakékoli formální a opodstatněné veřejné nebo jiné místní konzultace. Dopad NSL byl okamžitý a rozsáhlý. Široká definice „národní bezpečnosti“ v zákoně, která se řídí definicí čínských ústředních orgánů, postrádá jasnost a právní předvídatelnost a byla svévolně použita mimo jiné jako záminka k omezení lidských práv na svobodu projevu, pokojné shromažďování a sdružování a k potlačení disentu a politické opozice.

Obviňováním politických stran, akademiků a dalších organizací a jednotlivců, kteří jsou skutečně nebo domněle kritičtí vůči současné vládě a politickému systému v Hongkongu, z ohrožování národní bezpečnosti se úřady snaží ospravedlnit cenzuru, obtěžování, zatýkání a stíhání. Příliš vágní definice zákona o národní bezpečnosti daly úřadům volnou ruku k umlčování disentu a potlačování organizací občanské společnosti. Hongkongská vláda stále častěji kriminalizuje činnost organizací občanské společnosti a obviňuje místní i zahraniční aktivisty a skupiny, které vytvářejí mezinárodní partnerství nebo vyvíjejí mezinárodní činnost, ze „spolčení se zahraničními silami“.