Urgentní
akce

© Private

Čtyři organizátoři "deštníkového hnutí" ve vězení!

  Případ

Devět vůdců prodemokratických protestů v Hongkongu z roku 2014 bylo shledáno vinnými z „narušování veřejného pořádku“, čtyři z nich jsou ve vězení, ostatní dostali podmíněné tresty.

Byli usvědčeni pouze na základě své pokojné účasti na protestech „deštníkového hnutí“. Organizátoři protestů naznačili, že se proti rozhodnutí soudu odvolají, aby vládě zabránili v odkazování na toto odsouzení při případném stíhání dalších aktivistů. Nechtějí také, aby jejich odsouzení odradilo od pokojných protestů další lidi. Odsouzení těchto devíti významných osobností „deštníkového hnutí“ bude pravděpodobně mít nepříjemný dopad na svobodu shromažďování a projevu v Hongkongu.

Protesty vypukly v Hongkongu v roce 2014 v reakci na volební reformu, podle které měli být kandidáti do voleb schvalováni čínskou vládou v Pekingu. Ačkoliv Peking koncem devadesátých let, kdy region přešel pod správu Číny, slíbil zachování dosavadních svobod a vysokou míru autonomie, začala čínská vláda v rozporu s těmito sliby naopak posilovat svou pozici a míru kontroly nad územím.

Pozadí

Mezi devíti aktivisty jsou spoluzakladatelé hnutí za demokracii „Occupy Central“, které stálo u zrodu protestů – profesor práv Benny Tai Yiu-ting, profesor sociologie Chan Kin-man a bývalý pastor reverend Chu Yiu-ming, studentští vůdci Tommy Cheung Sau-yin a Eason Chung Yiu-wa, zákonodárci Tanya Chan a Shiu Ka-chun a vůdci politických stran Raphael Wong Ho-ming a Lee Wing-tat. Všichni byli odsouzeni pouze za mírové uplatnění práv na svobodu projevu a pokojného shromažďování.

Benny Tai Yiu-ting, Chan Kin-man a Chu Yiu-ming společně založili v roce 2013 hnutí za demokracii „Occupy Central“. Kampaň obhajovala demokratické volby vedoucího představitele města a měla být akcí občanské neposlušnosti s blokováním silnic v centrální čtvrti Hongkongu. Kampaň se stala součástí rozsáhlých prodemokratických protestů „deštníkového hnutí“, které se uskutečnily v naprosté většině mírovým způsobem během 79 dní mezi zářím a prosincem 2014.

Pro zbývajících šest odsouzených aktivistů se většina obvinění vztahovala k jejich pokojné účasti v protestech „deštníkového hnutí“, jmenovitě nasměrování demonstrantů do různých ulic mimo vládní ústředí a naléhání na ostatní prostřednictvím reproduktorů, telefonátů a textových zpráv, aby se připojili k protestům.

Vláda Hongkongu zatkla a stíhala mnoho pokojných demonstrantů „deštníkového hnutí“, většinou na základě neurčitých obvinění souvisejících s „nezákonným shromažďováním“, „neoprávněným shromažďováním“ a „rušením veřejného pořádku“. Tato obvinění jsou založena na nařízení o veřejném pořádku, jehož ustanovení a aplikace byly opakovaně kritizovány Výborem OSN pro lidská práva za to, že plně nesplňují mezinárodní právo v oblasti lidských práv a práva na pokojné shromažďování.

Ke konci protestů vláda zatkla 955 lidí podílejících se na „deštníkovém hnutí“ během 79 dní a dalších 48 poté, co protesty skončily. Mnoho bylo následně propuštěno, policie jim však oznámila, že vyšetřování jejich aktivit probíhá i nadále a že mohou být znovu zatčeni a obviněni, pokud bude dostatek důkazů pro jejich stíhání. Systém dlouhých intervalů mezi prvotním zatčením a rozhodnutím o stíhání znamenal, že pouze malá část protestujících, kteří byli zatčeni, čelila soudu.

V červenci 2016 byli tři studentští vůdci odsouzeni po výstupu na „Civic Square“ během protestu 26. září 2014. Joshua Wong a Alex Chow byli shledáni vinnými z „účasti na nezákonném shromáždění“ a Nathan Law z „podněcování dalších osob k účasti na nezákonném shromáždění“. Soud původně nařídil tresty bez odnětí svobody, avšak žalobci podali odvolání s požadavkem na přísnější tresty. V srpnu 2017 byli tito tři studentští vůdci převzati do vězení na dobu šesti až osmi měsíců a byli uvězněni až do propuštění na kauci v říjnu a listopadu 2017. V únoru 2018 odvolací soud zrušil rozsudky o uvěznění.

Pokračováním ve stíhání prominentních osobností protestů „deštníkového hnutí“ po přílišných prodleních zůstávají stovky dalších demonstrantů v nejistotě, zda vláda obviní i je. Tato nejistota spolu s nejasnými a nejednoznačnými obviněními a tvrdými rozsudky mají zastrašující účinek na využívání práv na pokojné shromažďování a svobodu projevu v Hongkongu.