Urgentní
akce

© Wikimedia Commons

Hongkong volá o pomoc. Pomůžete?

  Případ

Všečínské shromáždění lidových zástupců schválilo návrh kontroverzního zákona o národní bezpečnosti. Obránci lidských práv a prodemokratičtí aktivisté v Hongkongu se obávají, že zákon omezí jejich svobodu.

V roce 2019 hongkongská vláda po měsících protestů milionů obyvatel Hongkongu stáhla návrh kontroverzního zákona, který by ohrozil nezávislost města a umožnil vydávání osob do Číny.

Nyní čínští poslanci schválili návrh nového zákona o národní bezpečnosti, díky němuž získá Peking větší kontrolu nad městem. Hongkongu hrozí, že přijde o svá křehká práva stojící na principu „jedna země, dva systémy“, který Hongkongu oproti pevninské Číně doposud zaručoval alespoň některé svobody, např. svobodný tisk a nezávislé soudnictví.

Čína se běžně zaměřuje na obránce lidských práv a prodemokratické aktivisty pod záminkou „národní bezpečnosti“, což v praxi často představuje nespravedlivé soudní procesy, svévolná zmizení a odmítnutí přístupu k právníkům.

Hned od začátku protestů započatých v loňském roce použila policie k umlčení demonstrantů nepřiměřené násilí. Proti převážně pokojným protestujícím použili slzný plyn, obušky, mnoho z nich zatkli za vágní obvinění.

Vyzýváme čínskou vládu, aby zastavila své plány na zavedení zákona o národní bezpečnosti v Hongkongu, dokud příslušné autority nezaručí, že navrhované právní změny ve všech aspektech splňují mezinárodní zákony a normy v oblasti lidských práv.

V roce 2019 se díky protestům obyvatelům Hongkongu podařilo dosáhnout stažení návrhu zákona o vydávání. Teď mají další cíl – zastavit plány čínské vlády na zavedení zákona o národní bezpečnosti v Hongkongu.

V Hongkongu jsou svobody projevu, pokojného shromažďování a sdružování a další lidská práva chráněny víc než v Číně. To se ale kvůli návrhu kontroverzního zákona může změnit.

Podepište petici adresovanou Limu Čan-šuovi, předsedovi Všečínského shromáždění lidových zástupců a požadujte s námi ochranu lidských práv v Hongkongu.

  Aktuality

  Článek publikován 2.7.2020

PROŠEL ZÁKON OMEZUJÍCÍ SVOBODU, TISÍCE PROTESTUJÍCÍCH CHTĚJÍ NEZÁVISLOST

Schválením kontroverzního zákona o národní bezpečnosti dochází v Hongkongu k dalšímu omezování svobody a potlačování základních práv lidí.

Pozadí

Čínské orgány návrhem nového zákona reagují na měsíce trvající hongkongské protesty. Zákon má podle čínské vlády umožnit potlačování separatistických aktivit a bojovat proti terorismu. Čína by díky novému zákonu v Hongkongu mohla zřídit úřady, které by dohlížely na národní bezpečnost. Ve skutečnosti je návrh útokem na Čínou garantovanou autonomii provincie. Prodemokratičtí aktivisté se oprávněně obávají, že zákon by mohl zásadním způsobem omezit práva a svobody hongkongských obyvatel.