Urgentní
akce

© IRFS

Ázerbájdžán: Dalších sedm let nespravedlivě ve vězení? Děkuji, nechci!

  Případ

Mehman Husejnov je známý novinář a bloger z Ázerbájdžánu, ve svých článcích se často věnoval údajné korupci vysokých státních úředníků. V roce 2017 ho soud v Baku nespravedlivě odsoudil ke dvěma letům vězení. Tři měsíce před vypršením novinářova trestu vznesly ázerbájdžánské orgány proti Husejnovovi další obvinění.

Amnesty International věří, že je nové obvinění politicky motivované a jeho cílem je potrestat novináře za kritická vyjádření vůči tamní vládě. Pokud by byl znovu odsouzen, hrozilo by Husejnovovi až sedm dalších let ve vězení. Husejnov drží ve vězení protestní hladovku a jeho zdravotní stav je špatný. Amnesty International žádá jeho okamžité propuštění.

26. prosince 2018 vznesly ázerbájdžánské orgány nové obvinění ze „vzdorování zástupci kontrolní složky s užitím násilí ohrožujícím zástupcovo zdraví a život“ proti Mehmanu Husejnovovi, vězni svědomí a otevřenému kritikovi ázerbájdžánské vlády, a to v době, kdy měl skončit jeho trest odnětí svobody.

Známý novinář a otevřený kritik vlády byl obviněn za údajné napadení dozorce v detenčním zařízení, kde je právě držen. On obvinění odmítá. Pokud by byl Mehman Husejnov odsouzen, hrozilo by mu až sedm let vězení. Mehman Husejnov zahájil 26. prosince hladovku na protest proti novému obvinění a podle jeho právního zástupce je momentálně ve vážném zdravotním stavu.

Mehman Husejnov si teď odpykává dvouletý trest odnětí svobody, ke kterému byl odsouzen během vykonstruovaného soudního procesu za pomluvu celé policejní stanice. Byl obviněn poté, co u soudního dvora popsal týrání a špatné zacházení, které utrpěl ze strany policie.

Je vězněm svědomí a nikdy neměl být stíhán a odsouzen. Jelikož do Husejnovova propuštění zbývají pouze tři měsíce, Amnesty International věří, že nové obvinění proti Mehmanu Husejnovovi je politicky motivované a bylo vzneseno ve snaze ho potrestat za jeho kritická vyjádření vůči vládě a ve snaze odradit ostatní od toho, aby promluvili a vyhledali spravedlnost v případech policejního týrání, které je v Ázerbájdžánu trvalým a dobře zdokumentovaným problémem.

Vyzývám Vás, abyste podnikl veškeré nutné kroky potřebné k zajištění toho, aby bylo nové vykonstruované obvinění proti Mehmanu Husejnovovi staženo a aby byl okamžitě a bezpodmínečně propuštěn, jelikož je zadržován pouze za poklidné vykonávání svého práva na svobodu projevu.


Podpořím Amnesty v boji za lidská práva - DARUJI ❤

  Aktuality

  Článek publikován 5.3.2019

Mehman Husejnov, známý novinář a bloger z Ázerbájdžánu je na svobodě

Husejnov byl nespravedlivě odsouzen ke dvěma letům vězení za články o korupci státních úředníků. Před vypršením trestu proti němu úřady vznesly další obvinění.

Pozadí

Podle Husejnovova právního zástupce se od srpna 2018 zaměstnanci věznice několikrát pokusili Mehmana Husejnovova vyprovokovat ke konfliktu. Jeho právní zástupce tvrdí, že bylo jasné, že existuje plán, jak ho pomocí nového obvinění udržet za mřížemi.

Mehman Husejnov je populární novinář a bloger z Ázerbájdžánu, známý za svou novinářskou činnost v oblasti údajné korupce vysokých úředníků v Ázerbájdžánu. V březnu roku 2017 odsoudil soud v Baku Mehmana Husejnovova ke dvěma letům vězení za pomluvu celé policejní stanice poté, co u soudního dvora popsal týrání a špatné zacházení, které utrpěl ze strany policie. Tehdy popisoval situaci, kdy ho 1. ledna 2017 napadla skupina úředníků v civilu. Zavázali mu oči, zacpali ústa ručníky, dali mu pytel na hlavu a odvezli ho na policejní stanici v městské části Nasimi, kde mu policie dávala elektrošoky do rozkroku, rozbila mu nos a bila ho.

Amnesty International několik let dokumentuje porušování lidských práv v Ázerbájdžánu. Práva na svobodu projevu, spolčování a pokojného shromažďování byla značně omezena a několik novinářů, obránců lidských práv a dalších aktivistů čelilo obtěžování, nespravedlivému trestnímu stíhání za křivá obvinění a byli nahodile zadržováni na základě nespravedlivých soudů. Podle ázerbájdžánských obránců lidských práv bylo v roce 2018 drženo ve vězení na základě politicky motivovaných obvinění asi 100 jedinců a počet takových případů dál roste. Takové praktiky mají dopad na celou občanskou společnost. Šíří mezi lidmi strach a nutí je k autocenzuře. Jelikož k zatýkání a politicky motivovaným trestním stíháním kritiků stále dochází, Ázerbájdžán se stále brání kontrole v oblasti dodržování lidských práv. Mezinárodním kontrolním organizacím, včetně Amnesty International, je do země nadále odepírán přístup.