Urgentní
akce

© Amnesty International

Saman Naseem: Mučen a odsouzen k smrti ve věku 17 let

  Případ

Trest smrti Zastavte mučení   Írán publikován 15.10.2015

Doznání po mučení hlavním důkazem pro odsouzení. Saman Naseem, člen íránské kurdské menšiny, byl zatčen po přestřelce, která vedla ke smrti jednoho člena ozbrojených složek. Podle jeho slov mu zavázali oči, pověsili za nohy a mučili, aby se přiznal ke zločinu, který nespáchal. Bylo mu teprve 17 let. Soud použil jeho „doznání“ jako hlavní důkaz a odmítl vyšetřit podmínky výslechu. Saman byl dokonce donucen doznat se ve státní televizi. I přesto, že Írán podepsal mezinárodní zákaz poprav mladistvých, byl Saman v dubnu 2013 odsouzen k trestu smrti za přečiny proti Bohu.

Saman Naseem byl mučením donucen k přiznání zastřelení člena íránských Revolučních gard během střetu mezi ozbrojenými kurdskými skupinami a státními jednotkami. Bylo mu jen 17 let. Soud ho odsoudil k trestu smrti na základě obvinění z „nepřátelství proti Bohu“ a „korupce na Zemi“.

Saman Naseem byl po celosvětové kampani AI den před stanoveným datem popravy převezen na neznámé místo, kde strávil pět měsíců. Po nátlaku našich aktivistů bylo však Naseemovi umožněno navštívit rodinu, trest smrti byl zrušen a soud obnoven.