id
1
name
Amnesty Czechia Website
removed
0
basepath
https://www.amnesty.cz/
__type
web20domain
Saman Naseem: Mučen a odsouzen k smrti ve věku 17 let
Urgentní
akce

© Amnesty International

Saman Naseem: Mučen a odsouzen k smrti ve věku 17 let

  Případ

Trest smrti Zastavte mučení   Írán publikován 15.10.2015

Doznání po mučení hlavním důkazem pro odsouzení. Saman Naseem, člen íránské kurdské menšiny, byl zatčen po přestřelce, která vedla ke smrti jednoho člena ozbrojených složek. Podle jeho slov mu zavázali oči, pověsili za nohy a mučili, aby se přiznal ke zločinu, který nespáchal. Bylo mu teprve 17 let. Soud použil jeho „doznání“ jako hlavní důkaz a odmítl vyšetřit podmínky výslechu. Saman byl dokonce donucen doznat se ve státní televizi. I přesto, že Írán podepsal mezinárodní zákaz poprav mladistvých, byl Saman v dubnu 2013 odsouzen k trestu smrti za přečiny proti Bohu.

Saman Naseem byl mučením donucen k přiznání zastřelení člena íránských Revolučních gard během střetu mezi ozbrojenými kurdskými skupinami a státními jednotkami. Bylo mu jen 17 let. Soud ho odsoudil k trestu smrti na základě obvinění z „nepřátelství proti Bohu“ a „korupce na Zemi“.

Saman Naseem byl po celosvětové kampani AI den před stanoveným datem popravy převezen na neznámé místo, kde strávil pět měsíců. Po nátlaku našich aktivistů bylo však Naseemovi umožněno navštívit rodinu, trest smrti byl zrušen a soud obnoven.

 

Aktuální počet podpisů: 875 Náš cíl: 1000

Připojit se k petici:

Souhlasím se zpracováním osobních údajů podle zásad o ochraně a zpracování osobních údajů Adresátům petice zasíláme pouze křestní jméno a první písmeno příjmení signatářů, bez jakýchkoliv kontaktních údajů.

Celé znění on-line petice, kterou posíláme adresátům.

Adresáti

  • Head of the Judiciary Ayatollah Sadegh Larijani

Požadujeme

  • Ačkoliv bylo Samanovi umožněno spravedlivé obnovení soudního řízení, v zemi stále nebylo zakázáno odsuzování k trestu smrti dětí. Podpořte dále naši petici, aby byl trest smrti dětí zrušen úplně.

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...