Urgentní
akce

© Private

Mučený íránský aktivista

  Případ

Íránský vězeň svědomí a ochránce lidských práv Arash Sadeghi je mučen íránskou revoluční gardou, která navíc blokuje jeho přístup k urgentní lékařské péči. Trpí dýchacími obtížemi a žaludečními vředy, které mu brání normálně jíst.

Íránský lidskoprávní aktivista Arash Sadeghi byl odsouzen k 15 rokům vězení za plánování zločinů proti národní bezpečnosti a shromažďování. Ve skutečnosti se jednalo o nenásilné lidskoprávní aktivity – třeba účast na mírových shromážděních protestujících proti uvěznění a popravám politických vězňů nebo udržování kontaktů s Amnesty International. Arashův soud nebyl spravedlivý – neúčastnil se ho ani jeho právního zástupce.

Kriticky nemocný obránce lidských práv Arash Sadeghi nemá přístup k urgentní lékařské péči mimo vězení Evin. Podle doktorů potřebuje delší hospitalizaci, aby plně získal zpět své zdraví. To se značně zhoršilo během jeho poslední hladovky a také následným nedostatkem zdravotní péče. Úřad prokurátora v Teheránu na začátku února sdělil rodině, že revoluční garda blokuje jeho přesun do nemocnice mimo Evin, ačkoli prokurátor tento přesun dovolil. Za těchto okolností se zabránění přístupu k lékařské péči rovná mučení.

Arash Sadeghi je trestán za 72denní hladovku, kterou držel od října 2016 do ledna 2017 na protest proti uvěznění jeho ženy Golrokh, která je také ochránkyní lidských práv. Byla odsouzena na 6 let za hanobení islámských posvátností, když napsala nepublikovaný fikční příběh o praktice kamenování. Arashova hladovka vedla k veřejnému pobouření, které nakonec donutilo úřady propustit dočasně jeho ženu z vězení. Avšak krátce poté, co Arash ukončil hladovku a zájem médií opadl, začaly ho příslušníci revoluční gardy trestat. Nejdříve podmínili jeho přístup k lékařské péči návratem jeho ženy do vězení. Poté zablokovali soudní přezkoumání obou případů íránským Nejvyšším soudem tím, že zabránili přesunu soudních složek z Revolučního soudu v Teheránu. A nakonec 22. ledna 2017 Golrokh znovu uvěznili, navzdory slibu úřadů prodloužit dočasný pobyt mimo vězení až do doby, než bude případ přezkoumán.

  Aktuality

  Článek publikován 9.2.2023

Vážně nemocný Arash Sadeghi byl znovu odsouzen

Arash Sadeghi trpí vzácnou formou rakoviny, přesto ho íránské úřady nepřestávají postihovat za pokojný aktivismus za lidská práva. V květnu 2021 byl z vězení propuštěn, v souvislosti s protesty vyvolanými smrtí Mahsy Aminiové byl ale na podzim 2022 znovu zatčen. V lednu 2023 byl odsouzen k více než pěti letům vězení.

  Článek publikován 10.5.2021

Arash Sadeghi konečně na svobodě!

Íránský aktivista byl propuštěn po téměř sedmi letech od svého zadržení.

  Článek publikován 26.9.2018

Írán: Úřady záměrně ohrožují zdraví vězněného aktivisty s rakovinou

Arash Sadeghi, íránský aktivista a bojovník za lidská práva, byl v roce 2016 odsouzen k 19 letům odnětí svobody a je považován za vězně svědomí. Od jeho zatčení je mu odpírán přístup k dostatečné lékařské péči, ačkoliv je ve špatném zdravotním stavu.

Pozadí

Znovu uvěznění Golrokh vedlo Arashe k obnovení stávky. Následně ho úřady v Evinu přesunuly do sekce 350, aby omezily jeho komunikaci s vnějším světem a zabránily šíření zpráv o jeho hladovce. Ihned také zadržely známého obránce lidských práv Shahnaze Akmaliho, který aktivně sdílel informace o Arashově zdravotním stavu během jeho poslední hladovky. Arash ukončil druhou hladovku na začátku února poté, co teheránský generální prokurátor slíbil řešit jeho stížnosti. 6. února byl krátce převezen do nemocnice mimo vězení, kde podstoupil mnoha testů kvůli dýchacím potížím. Diagnostikovali mu astma. Stejný den se do vězení i vrátil, navzdory varování lékařů, že návrat může vážně ohrozit jeho zdraví, a že musí být hospitalizován.

Arash je odsouzen k 15letému odnětí svobody: 7 let a 6 měsíců za shromažďování a plánování zločinů proti národní bezpečnosti, 18 měsíců za šíření propagandy proti systému, 3 roky za urážení zakladatele islámské republiky a 3 roky za šíření lží a formování nelegální skupiny. Verdikt soudu uvedl přes 50 nenásilných lidskoprávních aktivit jako důkazů o jeho zapojení do aktivit proti národní bezpečnosti. Zahrnují: účast na mírových shromážděních protestujících proti uvěznění ochránce lidských práv Nargese Mohammadiho a popravě politického vězně Gholamrezy Khosravi Savadjaniho v roce 2014, nahlášení fyzických napadení politických vězňů během razie v sekci 350 evinského vězení v dubnu 2014, vyjádření solidarity s vězni svědomí na Facebooku, navštívení rodin lidí zavražděných v 80. letech a během zásahů po prezidentských volbách v roce 2009, posílání informací ohledně porušení lidských práv speciálním reportérům OSN na lidskoprávní situaci v Íránu, udržování kontaktu s Amnesty International a několika členy Evropského parlamentu, poskytnutí interview BBC Persian, Radiu Farda, Radiu Zamaneh a Human Rights Agency (HRANA), napsání kritických příspěvků na Facebook o masových popravách politických vězňů v 80. letech a přidání se ke kampani Legam, která bojuje proti trestu smrti.

Arash a Golrokh byli společně zatčeni 6. září 2014. Arashe umístili do sekce 2A evinského vězení, kterou spravují revoluční gardy a 6 měsíců byl držen převážně na samotce, než byl propuštěn na kauci. Řekl, že během tohoto období podstoupil mučení a další špatné zacházení, „Jeden z vyšetřovatelů mě bil páskem...občas mě také škrtil dokud jsem se nedusil. Jednou mě uhodil do hlavy tak tvrdě, že jsem měl několik hodin závratě.” Řekl také, že vyšetřovatelé používali sexuální ponižování. Když slyšel plakat manželku ve vedlejší cele, smáli se mu, že bude popravena. Během procesu řekl Arash soudci, že byl ve vězení mučen. Soudce se usmál a řekl: “To říká každý”.

Arashův soud nebyl spravedlivý. Skládal se ze dvou krátkých slyšení před Revolučním soudem v Teheránu v květnu a červnu 2015 a byl veden dohromady se soudem jeho ženy. Během soudu neměl ani jeden z nich žádné právní zastoupení. První právník byl zastrašen úředníky tajných služeb a druhému bylo zabráněno v nastudování soudních složek a nakonec i v samotném zastupování. Když si na praktiky stěžovali, bylo jim řečeno, že podle soudu nemohou mít právníka dle vlastního výběru, ale pouze určeného soudem. To odmítli. Arash řekl, že se soudní slyšení podobaly výslechu.