Urgentní
akce

© Private

Íránský právník bránil lidská práva, dostal 29 let a 111 ran bičem

  Případ

Íránský právník Amirsalar Davoudi byl odsouzen k 29,5 letům vězení a 111 ranám bičem za svou práci v oblasti lidských práv. Ve vazbě byl vyslýchán bez přítomnosti advokáta. Odsouzen byl v nepřítomnosti. Trest si odpykává v nechvalně proslulém vězení Evin.

V období od července do srpna 2018 byl Amirsalar Davoudi ve věznici Evin několikrát předvolán na státní zastupitelství, aby byl dotazován na rozhovor, který poskytl perské pobočce zpravodajství Hlasu Ameriky, které má v Íránu velmi mnoho posluchačů. Výsledky těchto výslechů byly hlavním důvodem pro jeho zatčení 20. listopadu 2018. Zpočátku byl obviněn z pěti trestných činů: „urážka Nejvyššího vůdce“, „šíření propagandy proti systému“, „shromažďování a příprava trestných činů proti národní bezpečnosti“, „šíření lží“ a „urážení úředníků“. Když však byl jeho případ poslán v polovině ledna 2019 do pobočky 15 Revolučního soudu v Teheránu, zahájily proti němu úřady stíhání v druhém případu. V tomto případu byl obviněn ze dvou trestných činů: „vytváření skupiny za účelem narušování národní bezpečnosti“ a „spolupráce s nepřátelskými vládami“, poslední obvinění mělo přímou souvislost právě s rozhovorem pro Hlas Ameriky. Poté, co soudce spojil oba případy, zprostil ho obvinění ze „spolupráce s nepřátelskými vládami“, ale uznal ho vinným z dalších šesti obvinění a odsoudil ho na 15 let vězení za „vytváření skupiny za účelem narušování národní bezpečnost“, sedm let a šest měsíců za „shromažďování a přípravu trestných činů proti národní bezpečnosti“, tři roky za „šíření lží“, dva roky a tři měsíce za „urážku Nejvyššího vůdce“, rok a šest měsíců za „šíření propagandy proti systém“ a 111 ran za „urážení úředníků“.

  Aktuality

  Článek publikován 3.10.2022

Uvězněný právník podpořil íránské protesty

Amirsalar Davoudi si odpykává dlouhý trest ve vězení. Spolu s dalším uvězněným právníkem napsal dopis, ve kterém vyzval íránskou vládu aby dodržovala lidská práva a naslouchala požadavkům protestujících.

  Článek publikován 15.7.2022

Po roce znovu ve vazbě

Amirsalar Davoudi byl 13. června 2021 propuštěn na kauci. Téměř přesně po roce je však znovu ve vězení.

  Článek publikován 12.5.2020

Amirsalar Davoudi drží ve vězení hladovku

Amirsalar Davoudi, právník v oblasti lidských práv, drží od 9. února 2020 hladovku na protest proti tomu, že íránské úřady zamítly jeho propuštění.

Pozadí

Po zatčení Amirsalara Davoudiho předvolala prokuratura věznice Evin jeho manželku Tannaz Kolahchianovou, taktéž advokátku, dvakrát k výslechu, a to v prosinci 2018 a lednu 2019, v souvislosti s jejím zapojením do provozování manželova účtu s názvem Bez retuše na aplikaci Telegram. Davoudiho žena zatím z trestného činu obviněna nebyla.

Amirsalar Davoudi je prominentní právník v oblasti lidských práv, který zastupoval mnoho vězňů svědomí, včetně obránců lidských práv, další aktivisty občanské společnosti a příslušníky etnických a náboženských menšin. Byl právníkem íránské kurdské ženy Zeynab Jalalian, která byla začátkem roku 2009 odsouzena k trestu smrti za trestný čin „nepřátelství proti Bohu“ po nespravedlivém soudním procesu. Sehrál zásadní roli v následném zmírnění jejího trestu smrti. Také vytrvale vyžadoval přístup Zeynaby Jalaliany k lékařské péči.

Uvěznění Amirsalara Davoudiho spadá do šablony, podle které íránské úřady zavádějí stále represivnější opatření proti právníkům v oblasti lidských práv, aby je umlčely a zastavily jejich legitimní práci. Od ledna 2018 bylo zatčeno a zadrženo více než dvacet právníků, někteří byli odsouzeni k trestu odnětí svobody a bičování.