Urgentní
akce

© Ali Ehsani

Poskytněte íránskému filmaři nutnou zdravotní péči!

  Případ

Uvězněný íránský filmař Keywan Karimi nutně potřebuje odbornou lékařskou péči. Lékaři v teheránském vězení Evin mu po četných případech vykašlávání krve diagnostikovali zánět průdušek a plicní infekci a rozhodli, že potřebuje okamžitou léčbu mimo věznici. I přesto vězeňská správa odmítá jeho převoz do nemocnice.

Keywan Karimi je 31-letý íránský filmař a příslušník kurdské menšiny. Ve spojitosti s hudebním videem, které vytvořil pro íránského exilového zpěváka, byl odsouzen k 6 letům vězení za “urážku posvátných symbolů islámu”. Tento rozsudek byl poté odvolacím soudem snížen na 1 rok. Zbývajících 5 let bylo změněno na podmíněný trest v závislosti na jeho “dobrém chování”. Video bylo nalezeno při domovní prohlídce na pevném disku jeho počítače. Obsah videa není ovšem znám, protože nikdy nebylo zveřejněno. Keywan rovněž čelil obvinění z ,,šíření propagandy proti systému” ve spojitosti se svým filmem Neveshtan Rooye Shahr (Psaní po městě) z roku 2012 o graffiti na zdech teheránských ulic. Soud však toto obvinění ve svém rozsudku nezmínil. Karimi byl navíc kvůli “potřesení rukou” a “pobytu pod jednou střechou” s jeho kamarádkou a básnířkou “která si nezakryla hlavu a krk” odsouzen k 223 ranám bičem za “zakázané styky hraničící s cizoložstvím”.

Karimi byl zatčen 14. prosince 2013 a po 12 dní držen v samovazbě věznice Evin bez možnosti kontaktu s obhájcem. Dne 26. prosince 2013 byl nakonec propuštěn na kauci a během celého soudního procesu se nacházel na svobodě. Karimi byl k výše uvedeným trestům odsouzen v únoru 2016 a od listopadu 2016 se nachází opět ve vězení. V únoru 2017 byl několikrát dopraven na ošetřovnu teheránské věznice Evin poté, co vykašlával krev. Lékaři mu diagnostikovali zánět průdušek a akutní plicní infekci a doporučili okamžitý převoz do nemocnice mimo věznici, aby se mu dostalo odborné lékařské péče. Vězeňská správa ovšem zatím odmítá převoz autorizovat. Keywan Karimi momentálně dostává jen sedativa. Rovněž ho sužují opakované kostní problémy, odborně nazývané aneurysmální kostní cysta (překrvené fibrózní cysty, které pronikají do kostí a mohou způsobovat bolesti, otoky a zlomeniny), a i zde je nutná odborná lékařská pomoc. Asi před deseti lety mu byla chirurgicky odstraněna cysta v holení kosti a doktoři oznámili, že jeho stav vyžaduje neustálou kontrolu pro případ nutnosti další operace.

  Aktuality

  Článek publikován 25.4.2017

Keywan Karimi propuštěn!

Podle sdělení agentury HRANA (Human Rights Activists News Agency) byl íránský režisér Keywan Karimi propuštěn 19. dubna na svobodu.

Pozadí

Soud s Keywanem Karimim, vedený před teheránským Revolučním soudem, oddělení 28, trval od 11. května 2014 do 13. října 2015. Soud měl dohromady sedm slyšení, každé trvalo pouze 15 až 20 minut. Jeho obhájce byl při soudních líčeních přítomen, ale soud mu nedával dostatečný prostor pro obhajobu. Nejasnosti se objevily i v soudním rozsudku a vynesení trestu. 20. února 2016 byl Keywanu Karimimu potvrzen trest bičováním a soud také rozhodl, že Karimi stráví z původních šesti let jeden rok ve vězení. Během celého soudního procesu byl Keywan Karimi na svobodě. Poté, co se dozvěděl, že jeho obvinění i trest byly potvrzeny, a ačkoliv nikdy neobdržel oficiální soudní předvolání, dostával od února 2016 opakované telefonáty z Kanceláře pro implementaci rozsudků s výzvou, aby se dostavil do vězení Evin k nástupu trestu.

Keywan Karimi režíroval 12 filmů, jak dokumentárních, tak hraných. Jeho dokument Broken Border byl v roce 2013 oceněn na Mezinárodním filmovém festivalu v Bejrútu cenou za nejlepší krátkometrážní dokumentární film. Film se zaměřuje na téma pašování státem dotovaného benzínu z Íránu do Iráku zbídačenými příslušníky kurdské komunity v západní provincii Kurdistánu. Režíroval také film The Adventure of a Married Couple, který byl uveden na festivalech ve Freiburgu, San Sebastianu a Zurichu.