Urgentní
akce

© Private

Brutální potlačování protestů v Íránu po smrti mladé ženy nadále pokračuje. Pomozte ho zastavit

  Případ

Rozsáhlé protesty v Íránu vyvolané smrtí 22leté Mahsy Amíní jsou brutálně potlačovány íránskými bezpečnostními silami. Přidejte se k výzvě k jejich zastavení.

V úterý 13. září 2022 zatkla íránská „mravnostní“ policie v Teheránu Mahsu Amíní, 22letou Íránku patřící ke kurdské menšině. Podle výpovědí svědků byla brutálně zbita v policejní dodávce. Během několika hodin byla Mahsá v bezvědomí přijata do nemocnice, kde o tři dny později zemřela.

Íránská „mravnostní“ policie běžně zatýká ženy a dívky, mučí je a jinak s nimi nespravedlivě zachází za porušení ponižujících a diskriminačních zákonů nařizujících povinné zahalování. Nyní napříč celou zemí proti této rozšířené praxi probíhají protesty vyvolané smrtí Mahsy. Íránské úřady na ně zareagovaly tvrdými opatřeními.

Bezpečnostní složky opakovaně používají nezákonné a nepřiměřené násilí. Na dav protestujících zblízka střílely ostrými náboji, útočily pomocí slzného plynu a vodních děl a účastníky hrubě bily obušky. Od smrti Mahsy Amnesty International zaznamenala desítky úmrtí mužů, žen i dětí. Stovky dalších se staly oběťmi vážných a bolestivých zranění, včetně alespoň dvou případů naprostého nebo částečného oslepení. Většina postižených se vyhýbá lékařské péči kvůli obavám ze zatčení, což navyšuje riziko infekce a dalších zdravotních komplikací. Íránské úřady omezují přístup k internetu, aby zahladily stopy po svých zločinech.

  Aktuality

  Článek publikován 2.8.2023

Mravnostní policie je zpět. Írán přitvrzuje ve vymáhání nošení šátku

Írán v roce 2022 oznámil rozpuštění mravnostní policie, nyní je ale útvar zpátky pod novým jménem. K tomu byl představen nový návrh zákona upravující tresty za nenošení hidžábu. Už milion žen byl policií varován, že si mají zahalit vlasy, nebo budou trpět následky.

Pozadí

V Íránu v posledních letech panuje beztrestnost, a tak se místní úřady neobávají následků za své činy a jsou povzbuzovány k vraždění, mučení a jinému nepřiměřenému zacházení s tisíci protestujících. Nastal nejvyšší čas, aby se Rada OSN pro lidská práva a státy angažující se v ní začaly podílet na potlačování beztrestnosti za vážné zločiny odehrávající se v Íránu.