Urgentní
akce

© https://iranwire.com/

Írán: Dívka hájila práva žen. Soud ji poslal na 24 let do vězení!

  Případ

Obránkyně ženských práv Saba Kord Afshariová (21 let) byla odsouzena k 24 letům vězení pouze za své nenásilné aktivity, včetně vedení kampaně proti íránskému diskriminačnímu zákonu nařizujícímu nucené zahalování žen.

Dne 1. června 2019 byla obránkyně ženských práv Saba Kord Afshariová zatčena jedenácti agenty v civilním oblečení z ministerstva informací a bezpečnosti ve svém domě. Agenti spoutali Raheleh Ahmadiovou, matku Saby Kord Afshariové, a zabavili Sabin mobil a laptop. Následně byla jedenáct dní držena na samotce v zadržovacím centru ve Vozaře v Teheránu, kde byla vyslýchána kvůli své komunikaci s HRANA, íránskou agenturou vydávající zprávy o lidských právech, včetně informace o podmínkách ve vězení, kterou jí poskytl vězeň svědomí Alireza Shirmohammadi. Alireza Shirmohammadi byl zavražděn ve vězeňském komplexu v Teheránu, také známém jako vězení Fashafouyeh, 10. června 2019. Na Sabu Kord Afshariovou byl také opakovaně vyvíjen nátlak, aby na videu veřejně kritizovala „White Wednesdays“ – kampaň proti zákonu o nuceném zahalování žen – a její zakladatelky, íránské novinářky a aktivistky Masih Alinejadové, která žije v exilu v USA. Dne 11. června 2019 byla Saba Kord Afshariová převezena do vězení Shahr-e Rey, kde jsou drženy ženy, které jsou usvědčeny ze závažných násilných činů, v přeplněných celách a nehygienických podmínkách.

Dne 2. července 2019 íránské revoluční gardy převezly Sabu Kord Afshariovou na utajené místo. Rodina netušila, kde se nachází, dokud ji 13. července 2019 nepřevezly zpět do věznice Shahr-e Rey. Poté Saba informovala rodinu o tom, že byla držena v sekci 2A věznice Evin, která je pod kontrolou revolučních gard, kde byla opět nucena k „přiznání“. Vyšetřovatelé ji vydírali, aby se přiznala, nebo zatknou její matku Raheleh Ahmadiovou.

Dne 10. července 2019 zatkli její matku Raheleh Ahmadiovou. Saba Kord Afshariová později sdělila své rodině, že byla držena ve výslechové místnosti se sáčkem přes hlavu tak, aby neviděla, když najednou uslyšela svou matku vyslýchanou opodál. V tu chvíli si uvědomila, že revoluční gardy opravdu dodržely svou výhružku a zatkly její matku. To ji donutilo říct své „přiznání“ na kameru. Znovu se setkala se svou matkou ve věznici Shahr-e Rey o pár dní později. Její matka byla propuštěna na kauci 14. července 2019. Dne 13. srpna 2019 byla Saba převezena do ženského oddělení teheránského vězení Evin.

  Aktuality

  Článek publikován 20.2.2023

Slavíme úspěch: íránská aktivistka Saba Kord Afshariová byla propuštěna na svobodu

Aktivistka z Íránu Saba Kord Afshariová byla propuštěna na svobodu. V červnu 2019 byla zatčena, protože nenásilně protestovala proti povinnému nošení hidžábu. Její matka Raheleh Ahmadiová zůstává ve vězení.

  Článek publikován 18.7.2022

Trest snížen o 19 let!

Irácký Nejvyšší soud snížil trest pro Sabu Kord Afshariovou z 24 na pět let!

Pozadí

Trestní stíhání Saby Kord Afshariové není v Íránu ojedinělé. Yasaman Aryaniová a její matka, Monireh Arabshahiová, byly 31. července 2019 odsouzeny každá k šestnácti rokům vězení, zatímco Mojgan Keshavarzová byla odsouzena ke 23 rokům a šesti měsícům vězení. Všechny pouze kvůli pokojným protestům proti nucenému zahalování žen. https://www.amnesty.org/en/documents/mde13/0856/2019/en/

V oficiálním prohlášení z 23. února 2018 policie varuje, že poklidné protesty žen proti diskriminujícímu a násilím vynucovanému zahalování budou od té chvíle označovány za „podněcování a napomáhání korupci a prostituci“, za což hrozí až deset let ve vězení. Více informací na: http://www.amnesty.org/en/latest/campaigns/2019/05/iran-abusive-forced-veiling-laws-police-womens-lives/