Urgentní
akce

© Private

Za protest proti povinnému zahalování 16 let vězení

  Případ

„Jmenuji se Yasaman a jsem herečka z Íránu. Myslím si, že zahalování žen v mé zemi by neměl vynucovat zákon. A tak jsem sundala šátek a rozdávala v metru kytky. Odsoudili mě za to na 16 let.“

Yasaman Aryaniová (24) nesouhlasí s tím, že se ženy v Íránu musí povinně zahalovat. A tak se jako herečka a umělkyně rozhodla na Mezinárodní den žen 2019 uspořádat poetický protest: Na vlak metra napsala heslo „Bílý květ se velkoryse rozvíral a šátek byl jemně odstraněn.“ Potom sundala z hlavy šátek a společně se svou maminkou v koridoru určeném ženám rozdávala bílé květiny.

Mluvila s nimi o tom, jak by bylo krásné, kdyby si všechny směly svobodně vybrat, co si obléknou. Aby spolu jednou mohly chodit po ulici a říkat si: „Já bez hidžábu, ty s hidžábem…“ a nikdo by s tím neměl problém. Video z akce mělo na internetu obrovskou sledovanost.

10. dubna Yasaman zatkli a několik dní drželi v cele. Vyšetřovatelé jí vyhrožovali jí, že jestli nepřizná, že za jejími aktivitami stojí zahraniční skupiny, a jestli nebude litovat toho, co udělala, zatknou její přátele a rodinu. Nakonec ji i její matku odsoudili na 16 let vězení za „propagandu proti systému,“ „zločiny proti národní bezpečnosti“ a za „podněcování a napomáhání ke korupci a prostituci propagováním odhalování.“ Teď jsou zavřené ve špinavé, přeplněné cele – jenom proto, že věří, že ženy by měly mít možnost se samy rozhodnout, co a jak budou nosit.

Kruté zacházení s Yasaman je součástí tvrdých represí proti ženám, které se zasazují o zrušení represivních a diskriminačních zákonů o nuceném zahalování. Od roku 2018 jich v Íránu zatkli a odsoudili desítky.

Aktuálně k případu:

5. února 2020 jsme se dověděli, že teheránský soud snížil Yasaman Aryaniové a její matce Monrieh Arabshahiové trest odnětí svobody na devět let a sedm měsíců.

Trest se teď skládá z pěti let a šesti měsíců za „podněcování a napomáhání ke korupci a prostituci propagováním odhalování,“ ze tří let a šesti měsíců za „zločiny proti národní bezpečnosti“ a ze sedmi měsíců za „šíření propagandy proti systému“.

Podle íránských pokynů pro odsouzení si musejí ženy odpykat svůj nejdelší trest 5 a půl roku kvůli nejzávažnějšímu obvinění, což je výše zmíněné „podněcování a napomáhání ke korupci a prostituci propagováním odhalování.“ Právník Yasaman a její matky řekl, že požádá o soudní přezkoumání trestů, za které byly ženy odsouzené.

  Aktuality

  Článek publikován 20.2.2023

Skvělá zpráva z Maratonu psaní dopisů: Íránská aktivistka a její matka byly propuštěny na svobodu!

Yasaman Aryani a její matka Monireh Arabshahi byly jedněmi z aktivistů a aktivistek, za které jsme bojovali v rámci kampaně Maraton psaní dopisů 2019. Íránské úřady je uvěznily na šestnáct let vězení, protože na veřejnosti kritizovaly zákon o povinném zahalování a debatovaly o svobodě zvolit si, jak se oblékat. V únoru 2023 byly osvobozeny od všech trestů a propuštěny na svobodu.

  Článek publikován 20.2.2020

Teheránský soud snížil Yasaman Aryaniové trest!

5. února 2020 jsme se dověděli, že teheránský soud snížil Yasaman Aryaniové a její matce Monrieh Arabshahiové trest odnětí svobody na devět let a sedm měsíců.