Urgentní
akce

© Private

Hájila práva žen. Hrozil jí trest smrti, teď si odpykává doživotní trest. Podpořte svým podpisem Zejnab Džalalian

  Případ

Zastavte mučení   Írán publikován 21.9.2016

Zejnab Džalalian (Zeynab Jalalian) je íránská Kurdka odsouzená k doživotnímu trestu vězení. Zatčena byla v březnu 2008 za své aktivity na podporu kurdské menšiny, zejména žen, a jejich práva na sebeurčení. Osm měsíců byla držena na samotce a opakovaně mučena. V hrubě nespravedlivém soudním procesu byla nejprve odsouzena k trestu smrti. Ten jí byl později zmírněn na doživotí.

Před soudem, který proběhl v prosinci 2008, byla po dobu osmi měsíců držena na samotce. Během této doby Zejnab vypověděla, že ji bili, bičovali na chodidlech a opakovaně tloukli hlavou o zeď, což způsobilo frakturu lebky, vnitřní krvácení do mozku a významné zhoršení zraku. Bylo jí také vyhrožováno znásilněním a sexuálním násilím. Její proces byl hrubě nespravedlivý: trval pouze několik minut a byla při něm za údajné „nepřátelství vůči Bohu“ odsouzena k trestu smrti – na základě doznání, které učinila po měsících mučení a bez jakýchkoli důkazů spojujících ji s ozbrojenými aktivitami. Po celou dobu neměla přístup k právníkovi. Trest smrti jí byl v prosinci 2011 změněn na doživotí.

V dubnu 2016 pracovní skupina OSN pro svévolné zadržování vyzvala íránské úřady, aby s okamžitou platností Zejnab Džalalian propustily, protože byla zadržena pouze za pokojné uplatňování svých práv na svobodu projevu a sdružování. Pracovní skupina uvedla, že jí bylo upřeno právo na spravedlivý proces a že zacházení s ní porušilo zákaz mučení a jiného krutého, nelidského či ponižujícího zacházení nebo trestání.

V dubnu 2020 byla Zejnab Džalalian převezena do věznice Šahr-e Rey poblíž Teheránu. V červnu 2020 se ve vězení nakazila covidem. Vyšetřovatelé z ministerstva zpravodajských služeb jí i přes zhoršující se zdravotní stav pohrozili, že jí nebude umožněn přístup ke zdravotní péči, pokud s nimi nezačne spolupracovat a pokud neučiní „doznání“ na kameru. Džalalian začala držet protestní hladovku. Později byla převezena do další věznice, v provincii Kermán, kde byla tři měsíce držena na samotce a bez možnosti kontaktu s rodinou. Byl jí umožněn pouze jeden krátký hovor za přítomnosti vyšetřovatelů, během nějž musela mluvit persky, a nikoliv kurdsky, tedy svým mateřským jazykem. Vyšetřovatelé jí sdělili, že byla do jiné věznice převezena kvůli svým kontaktům se zahraničními lidskoprávními organizacemi.

V září 2020 byla převezena do další věznice, v provincii Kermánšáh. Džalalian popsala samotné přesuny jako druh „duševního mučení“; každý přesun do věznice znamenal přizpůsobení se novým dozorcům, vězňům a systémům. Zejnab si také během přesunů nemohla vzít s sebou všechny své osobní věci.

  Aktuality

  Článek publikován 10.3.2023

Smutné výročí: Zejnab Jalalian je už 15 let ve vězení

Aktivistka za kurdské právo na sebeurčení a ženská práva Zejnab Jalalian je už patnáct let vězněna íránskými úřady. Původně byla odsouzena za „nepřátelství vůči Bohu“ k trestu smrti, rozsudek byl později změněn na doživotí. Je s ní opakovaně špatně zacházeno, je bita, je omezován její kontakt s rodinou a právníky, a nemá přístup ke zdravotní péči.

  Článek publikován 12.6.2022

Odpírání zdravotní péče

Kurdská politická vězeňkyně Zejnab Jalalian, jenž si ve vazbě odpykává doživotní trest, je v kritickém stavu. Byl jí odepřen přístup k lékařské péči.

  Článek publikován 15.6.2018

Zdraví Zejnab Jalalianové se ve vězení stále zhoršuje

Íránská kurdka Zejnab Jalalianová je vystavena mučení íránskými orgány, které úmyslně znemožňují její přístup k potřebné lékařské péči, navzdory zhoršujícímu se zdraví vězněné ženy.