Urgentní
akce

© Amnesty International Irelan

Irsko: 14 let vězení za potrat

  Případ

Moje tělo moje práva   Irsko publikován 23.6.2015

V roce 2012 byla těhotná. Lékaři jí řekli, že její těžce poškozený plod nemá šanci na přežití. Podle irského zákona ale přesto nemohla podstoupit umělé přerušení těhotenství.

Jiné ženě se stalo, že byla znásilněná a otěhotněla. Její těhotenství jí každý den připomíná hrůzu, kterou zažila. Za podstoupení potratu ji ale v Irsku hrozí až 14 let vězení.

V Irsku je potrat trestným činem, a to i v případě znásilnění, incestu nebo poškození plodu. Pomozte nám to změnit. Podepište petici a vyzvěte Irsko, aby změnilo svůj zákon o potratech ještě dnes!

  Aktuality

  Článek publikován 17.12.2018

Irsko: Senát schválil návrh zákona o zrušení zákazu umělého přerušení těhotenství

O zrušení zákazu potratů hlasovali Irové letos v květnu v referendu. Pro se vyslovilo 66,4 % voličů.

Pozadí

Irsko má jeden z nejpřísnějších zákonů o potratech na světě. Irská ústava chrání prenatální život ve stejné míře jako život matky a jediná situace, kdy je potrat povolen, je ta, kdy je život matky v ohrožení. Žádný další legální důvod pro potrat neexistuje. Ať už jde o incest, znásilnění, či poškozený plod - ve všech těchto případech je potrat trestným činem, za který může jít žena až na 14 let do vězení.

Zdravotní střediska mnohdy neposkytují kompletní informace o potratech, protože mají strach, že by mohla být obviněna z propagace a prosazování potratů, za což by jim hrozila pokuta až 4 000 eur.

Okolo 4000 žen a dívek musí ročně opustit Irsko, aby získaly přístup k potratu někde v zahraničí. Cítí se pak zahanbeně a jako kriminálnice, protože musí opouštět svou zemi a vyhledávat potrat jinde. Některé ženy se ale do ciziny nedostanou a ohrožují tím své zdraví.