Urgentní
akce

© AFP via Getty Images

Amnesty International vyzývá všechny strany konfliktu k okamžitému klidu zbraní a požaduje ukončení zabíjení nevinných civilistů

  Případ

Zbraně pod kontrolou   Izrael publikován 28.10.2023

Nebývalá eskalace konfliktu mezi Izraelem a Hamásem a dalšími ozbrojenými skupinami si vybírá krutou daň na civilistech. Počet obětí je bezprecedentní. S každým dalším dnem se situace stále zhoršuje. Přibývá obětí na životech a humanitární katastrofa v Gaze se prohlubuje. Podepište petici Amnesty a vyzvěte všechny strany konfliktu k okamžitému klidu zbraní, které by ukončilo krveprolití nevinných civilistů a zajistilo přístup nezbytné humanitární pomoci do Gazy.

Počet civilních obětí v Gaze se alarmujícím tempem zvyšuje v důsledku neustálého izraelského bombardování, které je reakcí na bezprecedentní útoky Hamásu a dalších ozbrojených skupin v Izraeli, jež si vyžádaly 1 400 mrtvých a únosy civilistů. V Gaze bylo zabito více než 25 000 lidí, převážně civilistů, a to i v důsledku nerozlišujících a dalších nezákonných útoků. Více než třetinu obětí tvoří děti a nespočet těl stále zůstává uvězněn pod sutinami. Milionům lidí hrozí vysídlení, vyvlastnění a další utrpení.

Kromě toho je v Gaze drženo nejméně 130 izraelských rukojmích zajatých Hamásem a dalšími ozbrojenými skupinami, kteří jsou ve vážném nebezpečí. Pokračující nerozlišující raketová palba na Izrael ohrožuje civilisty.

Intenzivní izraelské obléhání Gazy zablokovalo přísun základního zboží včetně vody, potravin a pohonných hmot, takže více než 2 miliony lidí v pásmu Gazy bojují o přežití. Humanitární katastrofa plynoucí z 16 let trvající nezákonné izraelské blokády Pásma Gazy se bude jen zhoršovat, pokud boje okamžitě neskončí.

Na všech stranách konfliktu dochází k závažnému porušování mezinárodního humanitárního práva, včetně možných válečných zločinů, což způsobuje další utrpení a devastaci.

Klid zbraní je prvním zásadním krokem k ukončení těchto nezákonných útoků, zastavení rostoucího počtu obětí v Gaze a umožnění humanitárním organizacím dostat do postižených oblastí životně důležitou pomoc, vodu a zdravotnické potřeby. Také by umožnilo nemocnicím získat životně důležité léky, palivo a vybavení, které zoufale potřebují, a opravit poškozená oddělení.

Klid zbraní by také poskytl příležitost k jednání o propuštění rukojmích zadržovaných v Gaze a umožnil nezávislé mezinárodní vyšetřování válečných zločinů spáchaných všemi stranami, což by v konečném důsledku pomohlo ukončit beztrestnost a zabránilo dalším zvěrstvům.

Na pozadí tohoto konfliktu je nyní nezbytné řešit jeho základní příčiny. Izraelský systém apartheidu uvalený na Palestince je dlouhodobým problémem, který je třeba řešit naléhavěji než kdy jindy.

Podepište petici Amnesty a žádejte s námi ministra zahraničních věcí Jana Lipavského, aby se Česká republika připojila k výzvě k okamžitému klidu zbraní a ukončení pokračující humanitární krize v Gaze.