Urgentní
akce

Courtesy photo, rodina obránců lidských práv Leyvaových

Propusťte kubánskou obránkyni lidských práv z domácího vězení!

  Případ

Dva dny po smrti Fidela Castra v listopadu 2016 byli zatčeni čtyři členové a členky jedné rodiny - obránců lidských práv v městě Holguín v jihovýchodní části Kuby. Sourozenci, kteří drželi od 7. března hladovku, byli 2. dubna podmínečně propuštěni. Jejich matka Maydolis Leyva Portellesová, která je dočasně v domácím vězení, však zůstává vězeňkyní svědomí a musí být okamžitě a bezpodmínečně osvobozena. Kubánská komise pro lidská práva a národní smíření, která působí na Kubě a je státem neuznávanou neziskovou organizací, zaznamenala v roce 2016 průměrně 827 politicky motivovaných zadržení měsíčně.

Kubánské úřady podmínečně propustily sestry Anairis a Adairis Miranda Leyvaovy a jejich bratra Fidela Manuela Batistu Leyveho po skoro měsíční hladovce. Stalo se tak v den, kdy úřady umožnily jejich matce Maydolis Leyva Portellesové, která po celou dobu věznění svých dětí byla sama v domácím vězení, aby je v nemocnici navštívila. Doposud však nedostala žádnou zprávu, že by byla i ona propuštěna z domácího vězení a zůstává tak vězeňkyní svědomí.

Sourozenci a jejich matka, kteří jsou všichni obránci lidských práv, byli zadrženi 27. listopadu 2016 dva dny po smrti Fidela Castra za údajné opuštění svého domu v období státního smutku. Počáteční zatčení se odehrálo ve městě Holguín a proběhlo ve stejné době jako „Akt odmítnutí“ - vládou vedené demonstrace, která je na Kubě běžná. Členové rodiny jsou kritici vlády a známí aktivisté propojení s řadou politických a lidskoprávních hnutí, mezi které patří i Movimiento Cubano de Reflexión. Podle výpovědi Maydolis Leyva Portellesové, která je aktuálně v domácím vězení, byli po dobu jejich zadržení přítomní neuniformovaní příslušníci státní bezpečnosti a zástupci armády.

Političtí oponenti na Kubě jsou často propuštěni na základě tzv. „licencia expenal“, což je forma podmínečného propuštění, kdy je možné zbytek trestu odpykat na svobodě, nicméně úřady mohou odsouzené kdykoliv vzít zpět do vězení.

Pozadí

Maydolis Leyva Portellesová a její děti byli obviněni podle článku 204 Trestního zákona, který kriminalizuje hanobení institucí, organizací, hrdinů a mučedníků Kubánské republiky a byli obvinění i z veřejné výtržnosti.

13. ledna potvrdil odvolávací soud rozsudek na jeden rok vězení pro všechny tři sourozence a matku, které však dovolil odpykat trest v domácím vězení z důvodu péče o vnouče, které je dítětem její dcery Adairis.

7. března začali tři sourozenci držet protestní hladovku, která skončila 2. dubna. Následně došlo k podmínečnému propuštění všech tří dětí.