Urgentní
akce

© Amnesty International

Zunar: Tweetování není zločin

  Případ

Zunar v současné době drží smutný rekord v počtu obvinění z porušení pobuřovacího zákona. Žaloba proti Zunarovi, politickému satirikovi, ilustruje zasahování do svobody slova v Malajsii prostřednictvím zákona o pobuřování z roku 1948. V nedávné době byly za nezvyklých okolností přijaty dodatky. Podle nich lze uložit tvrdé tresty (například vězení od tří do dvaceti let) těm, kdo vyjadřují nesouhlas s vládou, což je rozšířeno i na kritiku prostřednictvím moderních technologií. Zunar v současné době drží smutný rekord v počtu obvinění z porušení pobuřovacího zákona. Čelí devíti paralelním obviněním, která se týkají jeho deseti tweetů z února letošního roku. Zaměřují se na kritiku soudnictví po odsouzení vůdce opozice Anwara Ibrahima, který Zunar považuje za vykonstruovaný, politicky motivovaný akt.

Politický kreslíř a karikaturista Zulkiflee Anwar Ulhaque (neboli Zunar) čelí podle zákona o pobuřování trestu odnětí svobody. Stalo se tak poté, co zveřejnil tweet, ve kterém odsoudil uvěznění vůdce opozice v Malajsii. Místní vláda se totiž chystá umlčet odpor i diskuzi tím, že pozavírá své kritiky.

  Aktuality

  Článek publikován 5.12.2016

Malajsie: Zatčení známého karikaturisty Zunara je ohavnost

„Zatčení Zunara je nehoráznost. Jeho obvinění z pobuřování musí být okamžitě staženo a Zunar musí být bezpodmínečně propuštěn z vazby.

  Článek publikován 25.1.2016

Novinky k uvěznění Zunara

Další soud se Zunarem se uskuteční pravděpobně 9. března 2016.