Urgentní
akce

© Facebook Elchina Mammada

Bránil lidská práva, za trest musel do vězení. Podpořte ho!

  Případ

Ázerbájdžánský obránce lidských práv Elchin Mammad byl zatčen dne 30. března 2020 několik dní poté, co na internetu publikoval kritickou zprávu o situaci v oblasti lidských práv v Ázerbájdžánu.

Elchin byl falešně obviněn z krádeže a je stále ve vězení. Amnesty je přesvědčena, že byl uvězněn pouze za nenásilné uplatňování svobody slova a měl by být okamžitě propuštěn.

Elchin Mammad je předseda Sociální unie právního vzdělávání sumgaitské mládeže, nevládní organizace poskytující bezplatnou právní pomoc nízkopříjmovým rodinám a neziskovým organizacím. Je také šéfredaktorem novin Yukselish Namine, které informují o stavu lidských práv v zemi.

Policisté, kteří Elchina zatkli, tvrdili, že se u něj v kanceláři našly ukradené šperky. Podle jeho právníka je Elchin Mammad přesvědčen, že policie záměrně umístila ukradené šperky do jeho kanceláře, když místo prohledávala v jeho nepřítomnosti. Dne 31. března poslal sumgaitský soud Elchina Mammada jako podezřelého z trestné činnosti na tři měsíce do vazby. Elchin Mammad čelil již řadu let obtěžování ze strany úřadů v souvislosti se svou prací v oblasti lidských práv. V roce 2015 byla jeho organizace vyšetřována, byl svévolně zadržován, vystaven omezení cestování a policie ho opakovaně předvolávala k výslechu.

Trestní řízení, které je proti Elchinovi Mammadovi aktuálně vedeno, je odvetou za jeho práci v oblasti lidských práv a kritické zpravodajství. Falešná obvinění v podobě krádeže šperků jsou jen dalším příkladem toho, že ázerbájdžánské úřady pokračují v tvrdých zákrocích proti kritikům režimu.

  Aktuality

  Článek publikován 12.6.2023

Ázerbájdžánský obránce lidských práv byl omilostněn

Elchin Mammad dostal prezidentskou milost a v květnu 2023 byl propuštěn. Trpí ovšem vážnými zdravotními následky.

  Článek publikován 29.7.2022

Obavy o zdravotní stav Elchina Mammada

Po dvou letech ve vězení zahájil Mammad protestní hladovku. Trpí však četnými zdravotními problémy a hladovka může jeho zdravotní stav rapidně zhoršit.

  Článek publikován 23.11.2020

Ázerbájdžánský obránce lidských práv nespravedlivě odsouzen

Elchin Mammad byl dne 14. října odsouzen ke čtyřem letům vězení.

Pozadí

V roce 2014 zahájily úřady vyšetřování řady nevládních organizací, včetně Sociální unie právního vzdělávání sumgaitské mládeže. Elchin byl předvolán a několikrát vyslýchán sumgaitskou policií a v souvislosti s vyšetřováním mu bylo omezeno právo cestovat. V roce 2015 byl po účasti na zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE) na dvanáct hodin zadržen a následně propuštěn bez jakéhokoliv oficiálního obvinění.

V roce 2013 zahájila ázerbájdžánská vláda rozsáhlý zásah proti občanské společnosti a pozatýkala významné vládní kritiky, včetně obránců lidských práv a politických aktivistů, za vymyšlená obvinění z finančních nesrovnalostí. V Ázerbájdžánu se falešná obvinění z hospodářské trestné činnosti a „zneužívání pravomocí“ běžně používají k uvěznění lídrů nezávislých nevládních organizací a dalších kritiků státní moci. Amnesty International v posledních letech podrobně zdokumentovala svévolné uplatňování trestního práva vůči některým nejvýznamnějším kritikům vlády, včetně obránců lidských práv, novinářů a právníků. Mnoho lidí strávilo roky ve vězení a po propuštění stále čelí omezením a obtěžování ze strany úřadů, mimo jiné prostřednictvím svévolných cestovních omezení a zmrazení bankovních účtů jejich organizací.

Úřady teď navíc tvrdě zakročují proti kritikům režimu a jako výmluvu používají opatření v souvislosti s pandemií COVID-19. Prezident Ilham Alijev ve své zdravici národu dne 19. března u příležitosti svátku Novruz Bayrami (jarní rovnodennosti) mluvil o politické opozici v Ázerbájdžánu jako o „zrádcích“ a slíbil „nová pravidla“ po dobu nebezpečí pandemie COVID-19 pro „očištění“ Ázerbájdžánu od „nepřátel“. Po prohlášení Ilhama Alijeva následovalo zatčení několika významných politických a občanských aktivistů pod falešnými obviněními, včetně zatčení opozičního aktivisty Tofiqa Yaqublua, který byl obviněn z výtržnictví (https://www.amnesty.org/en/documents/EUR55/2029/2020/en/).

S pokračujícím zatýkáním a politicky motivovaným stíháním kritiků je Ázerbájdžán stále uzavřen jakékoliv kontrole lidských práv. Mezinárodní pozorovatelé, kteří sledují dodržování lidských práv, včetně Amnesty International, mají již několik let přístup do země zakázán.