id
1
name
Amnesty Czechia Website
removed
0
basepath
https://www.amnesty.cz/
__type
web20domain
UVĚZNĚNA ZA OBRANU PRÁV ŽEN
Urgentní
akce

© AFP via Getty Images

UVĚZNĚNA ZA OBRANU PRÁV ŽEN

  Případ

  Saúdská Arábie publikován 9.7.2020

Nassima al-Sadahová je šíitská spisovatelka a obránkyně lidských práv v Saúdské Arábii. Byla jednou ze skupiny aktivistek požadujících právo žen řídit auto nebo žít svůj život bez svolení mužského poručníka.

Zákony o poručnictví Saúdské Arábie určovaly, aby ženy žádaly muže třeba o povolení jít ven nebo měly souhlas k vykonání jiných běžných potřeb. Zatímco tyto zákony se v posledních měsících zmírnily, ženy, které vedly kampaň za ukončení despotického systému, zůstávají za mřížemi.

Nassima se za práva žen vždy zasazovala pokojně a nenásilně, přesto dostávala výhružky přes Twitter a v červenci 2018 ji zatkli. Celý dlouhý rok strávila na samotce, v naprosté izolaci od ostatních. Ve vězení s ní bylo špatně zacházeno. Teď si jednou týdně může zavolat s rodinou, ale nemá povolené žádné návštěvy ani právníka.

Nasima říká: „Síla státu spočívá v jeho přizpůsobivosti a schopnosti porozumět společenským snahám tak, aby chránil práva svých občanů. To zachovává mír a posiluje národní jednotu.“ Chce dál bojovat za to, aby byla Saúdská Arábie lepším místem pro život, nejen pro ženy. Potřebuje naši podporu!

  Aktuality

  Článek publikován 30.6.2021

Skvělá zpráva: Nassima al-Sadahová je na svobodě!

Spisovatelka a obránkyně práv žen ze Saúdské Arábie byla dne 27. 6. 2021 propuštěna z vězení.

  Článek publikován 24.3.2021

Odvolání zamítnuto!

Odvolací soud v Rijádu zamítl odvolání Nassimy al-Sadahové a potvrdil rozsudek vydaný dne 25. prosince 2020. Proti tomuto rozhodnutí již není možné se odvolat.

  Článek publikován 19.3.2021

Pět let vězení pro Nassimu al-Sadahovou

Dne 25. prosince 2020 byla Nassima al-Sadahová trestním soudem v Rijádu odsouzena k pětiletému trestu vězení – s dočasným pozastavením trestu – a zákazem vycestování ze země po dobu pěti let.

Mockrát děkujeme za podporu případu.

Požadujeme

  • Aby král Saúdské Arábie okamžitě a bezpodmínečně osvobodil obránkyni lidských práv Nassimu al-Sadahovou i další aktivistky za práva žen, které vězní pouze kvůli jejich uplatňování práva na svobodu slova, shromažďování a sdružování.

Adresáti

  • King of Saudi Arabia (král Saúdské Arábie) His Majesty King Salman bin Abdul Aziz Al Saud

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...